rmf24.pl/Rynek Zdrowia | 31-12-2018 08:13

Pierwsza pomoc po poparzeniu fajerwerkami. Co warto wiedzieć?

Co roku w sylwestrową noc w całej Europie na oddziały intensywnej terapii trafiają setki osób z obrażeniami od petard i fajerwerków. W Polsce przypadki te liczy się w dziesiątkach, choć przedstawiciele służb ratunkowych uważają, że może ich być znacznie więcej.

Fot. John Haslam:Flickr (CC BY 2.0).

Najczęstsze obrażenia powstałe w wyniku nieostrożnego lub nieumiejętnego obchodzenia się z materiałami pirotechnicznymi to poparzenia i rany szarpane kończyn górnych. Bywa, że takie zdarzenia kończą się ślepotą, utratą palców lub całej kończyny. Zdarzają się także wypadki śmiertelne.

Na czym polega pierwsza pomoc w razie wypadku spowodowanego nieumiejętnym obchodzeniem się z materiałami pirotechnicznymi?

Przede wszystkim należy się upewnić, że udzielającemu pomocy nie grozi bezpośrednie niebezpieczeństwo. Jeżeli tak, należy ofiarę odciągnąć na bok lub umożliwić odejście od niewybuchów.

Jeżeli palą się włosy lub ubranie poszkodowanego należy je czym prędzej ugasić zarzucając na ofiarę koc lub turlając ją po ziemi. Nie wolno używać do tego gaśnic, które mogą zwiększyć obrażenia.

Zwykle poparzeniu ulegają odsłonięte części ciała. Bywa jednak, że roztopiony materiał przykleił się do skóry. W żadnym wypadku nie należy go usuwać, zajmą się tym ratownicy. Jeżeli na poparzonych kończynach znajduje się biżuteria, należy je zdjąć. Oparzone kończyny puchną i późniejsze zdjęcie ozdób będzie po prostu niemożliwe.

Oceń obrażenia ofiary. Natychmiast wezwij pogotowie, jeżeli obejmują ponad 15 proc. powierzchni ciała lub 10 proc. w przypadku dzieci. Służby ratunkowe trzeba wezwać bezwzględnie, jeśli poparzeniu uległa twarz, dłonie lub krocze.

Sprawdź czy ofiara nie ma objawów wstrząsu, czyli nie jest blada, ma spoconą skórę, wyraźnie przyspieszone tętno, a także czy mówi składnie i nie przejawia nadmiernej aktywności.

Pod żadnym pozorem nie polewaj poparzonych miejsc spirytusem. Możesz schładzać je letnią wodą, polewając miejsce nad poparzoną skórą. Jeżeli oparzenia są rozległe, możesz owinąć je czystym mokrym materiałem.

Czytaj: www.rmf24.pl