Pierwsza pomoc już w planie lekcji

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia   • 01 września 2009 11:07

Nauczyciele będą mogli prowadzić zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy medycznej, ale co pięć lat będą musieli odnawiać swoje uprawnienia - informuje Gazeta Prawna.

Pierwsza pomoc już w planie lekcji
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wraz z  rozpoczynającym się właśnie rokiem szkolnym wchodzi obowiązek organizowania przez szkoły zajęć z zakresu udzielania pierwszej pomocy medycznej.

Pierwszej pomocy mogą uczyć ratownicy medyczni, jak i lekarze i pielęgniarki, którzy pracują w systemie ratownictwa. Od przyszłego roku takie lekcje będą mogli prowadzić również odpowiednio przeszkoleni nauczyciele.

Zasady i warunki uzyskiwania przez nich niezbędnych kwalifikacji określa rozporządzenie ministra zdrowia z 26 sierpnia 2009 r. w sprawie przygotowania nauczycieli do prowadzenia zajęć edukacyjnych w zakresie udzielania pierwszej pomocy (Dz.U. nr 139, poz. 1132).

Zaczyna obowiązywać 1 września. Zgodnie z nim nauczyciele zainteresowani prowadzeniem takich zajęć będą musieli ukończyć specjalny kurs, zdać egzamin i uzyskać specjalne zaświadczenie potwierdzające ich umiejętności w tym zakresie.

W związku z tym, że co pięć lat zmieniają się wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji, zaświadczenie będzie ważne tylko przez ten czas.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum