Pierwsza ofiara nowej grypy na Litwie, epidemia na Węgrzech

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 listopada 2009 13:33

Na Litwie odnotowano pierwszy śmiertelny przypadek grypy A/H1N1. Na Węgrzech tymczasem ogłoszona została epidemia grypy sezonowej.

Pierwsza ofiara nowej grypy na Litwie, epidemia na Węgrzech
Dzisiaj świat to globalna wioska i dlatego choroba rozprzestrzenia się na cały glob, choć wszystko zaczęło się podobno gdzieś w Meksyku.

Jak poinformowało Krajowe Centrum Epidemiologiczne (OEK) Węgier, w 46. tygodniu monitorowania choroby, zanotowano 22 tys. zachorowań. Na Węgrzech epidemię ogłasza się po przekroczeniu progu 20 tys. zachorowań.

Tylko w ciągu ostatniego tygodnia liczba pacjentów skarżących się na objawy grypy wzrosła o 30 proc. Najwięcej zachorowań wystąpiło w okolicach Budapesztu.

Na Litwie, w Wilnie i czterech rejonach południowo-wschodnich, epidemię grypy ogłoszono już we wtorek, gdy został przekroczony próg epidemiologiczny 100 chorych na 10 tys. mieszkańców.

W środę zanotowano natomiast pierwszy przypadek śmierci z powodu A/H1N1. Jak poinformował minister zdrowia Algis Czaplikas, na skutek powikłań pogrypowych zmarł 14-latek, który przebywał w Kowieńskiej Klinice Uniwersyteckiej.

Z powikłaniami pogrypowymi przebywa obecnie w litewskich szpitalach ponad 10 osób.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum