PAP/Rynek Zdrowia | 15-12-2011 16:48

Pierwsza Dama przekazała czek na rzecz Fundacji Przeciwko Leukemii

Ponad 500 tys. zł udało się zebrać podczas Gali Charytatywnej pod patronatem Prezydenta RP na rzecz Fundacji Przeciwko Leukemii w ramach akcji "Życzenie Agaty". W czwartek (15 grudnia) czek został podpisany przez Pierwszą Damę Annę Komorowską i przekazany organizacji.

- Wszyscy pamiętamy panią Agatę Mróz-Olszewską i jej zmagania z chorobą. Niestety przegrała, ale nie do końca, bo pozostawiła po sobie testament, który jest tak pięknie realizowany. Jej życzeniem było powiększenie banku szpiku, który może być pomocny tym, którzy doświadczą tej choroby - powiedziała Anna Komorowska.

W czwartek do akcji przystąpili również pracownicy Kancelarii Prezydenta oraz były minister skarbu państwa Aleksander Grad.

- Bardzo dziękuję wszystkim, którzy zdecydują się na taki gest właśnie teraz, w okresie przedświątecznym. Przypomina to staroświecką już tradycję spełniania dobrych uczynków w trakcie adwentu - dodała Pierwsza Dama.

Agata Mróz-Olszewska była dwukrotną mistrzynią Europy w siatkówce, dwa razy wywalczyła ze Stalą Bielsko-Biała mistrzostwo Polski, a raz w barwach Gruppo 2002 Murcia - Hiszpanii. Chorowała na mielodysplazję szpiku kostnego, zmarła 4 czerwca 2008 w wieku 26 lat.

Akcja propagowania idei przeszczepów szpiku pod hasłem "Życzenie Agaty" prowadzona jest od trzech lat przez redakcję magazynu "Pani". W jej ramach co miesiąc znane osoby - aktorzy, dziennikarze, sportowcy - oddają krew i rejestrują się w banku dawców szpiku. W tym roku zrobili to m.in. Joanna Mucha (minister sportu i turystyki), Edyta Olszówka, Olga Bołądź, Maciej Dowbor i Marietta Żukowska.

W 2011 r. laur dla osoby, która w szczególny sposób przyczyniła się do propagowania idei dawstwa szpiku, otrzymali: profesor Alicja Chybicka oraz Adam "Nergal" Darski.