Piekary Śląskie: eksperci o znaczeniu genetycznej diagnostyki mikrobiologicznej
Pozorne oszczędności polegające na ograniczeniu wykonywania badań laboratoryjnych, mają negatywne konsekwencje ekonomiczne dla podmiotu leczniczego oraz mogą generować zagrożenia epidemiologiczne związane z rozprzestrzenianiem się szczepów wieloopornych - mówili eksperci podczas konferencji w Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich.

Konferencja pt. "Szybka i wiarygodna genetyczna diagnostyka mikrobiologiczna - inwestycja w zdrowie. Właściwe wydatkowanie publicznych pieniędzy" dotyczyła m.in. ekonomicznych aspektów klinicznej użyteczności diagnostyki mikrobiologicznej z zastosowaniem metod genetycznych. Odbyły się trzy sesje - ekonomiczna, medyczna i informatyczna oraz prezentacje dystrybutorów testów diagnostycznych.
Zagadnienia wybranych wykładów: „Efektywność ekonomiczna, czyli co to znaczy tanio i drogo w krótkim i długim okresie”; „Laboratorium diagnostyczne a efektywność z perspektywy wielokryterialnej”; „Szpital bez własnego medycznego laboratorium diagnostycznego - przemyślane działanie ekonomiczne czy „kot w worku”.
Konferencję, która odbyła się 19 listopada br., zwieńczył ekspercki panel dyskusyjny, w którym wzięli udział: prof. nadzw. Bogdan Koczy - dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej w Piekarach Ślaskich; Waldemar Malinowski - prezes zarządu Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych; dr n. med. Mariusz Wójtowicz - prezes zarządu Szpitala Miejskiego w Zabrzu. Środowisko diagnostów reprezentował w dyskusji dr n. biol. Mariusz Worek, specjalista mikrobiologii medycznej.
Wśród prelegentów konferencji byli również ekonomiści i prawnicy. Dyskusja podczas tego wydarzenia wykazały, że pozorne oszczędności polegające na ograniczeniu wykonywania badań laboratoryjnych, mają negatywne konsekwencje ekonomiczne dla podmiotu leczniczego oraz mogą generować zagrożenia epidemiologiczne związane z rozprzestrzenianiem się szczepów wieloopornych. To z kolei przekłada się w sposób bezpośredni na zwiększenie kosztów opieki nad pacjentem, jak również ma negatywne konsekwencje prawne.
Opierając się na danych uzyskanych ze szpitali o różnej wielkości i różnym profilu, wykazano, że globalne koszty dobrze zarządzanego medycznego laboratorium diagnostycznego w strukturach szpitala stanowią od 3 do 5 proc. budżetu jednostki.
Eksperci zwracali uwagę na użyteczność kliniczną szybkich metod mikrobiologicznych pozwalających uzyskać wynik do godziny od pobrania materiału. Dotyczy to zarówno identyfikacji patogenów bezpośrednio z próbki badanej, jak i szybkiego wykrywania szczepów o wysokim potencjale epidemicznym, co ma znaczenie w szybkiej diagnostyce mikrobiologicznej, sprawnym podejmowaniu decyzji terapeutycznych oraz minimalizowaniu ryzyka epidemiologicznego w jednostce.
- Szybkie metody genetyczne są wymaganym, użytecznym klinicznie narzędziem diagnostycznym nie zastępującym jednak konwencjonalnej diagnostyki mikrobiologicznej wraz z konsultacją specjalisty mikrobiologa - konkludowali eksperci.
Organizatorzy konferencji: Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich wraz z firmami Argenta, Biomedica i bioMérieux.
Konferencję objęli patronatem: Minister Zdrowia Łukasz Szumowski, Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, a także Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych i Śląska Izba Lekarska.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)