×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Piaseczno: urolodzy szkolili się w Szpitalu św. Anny

Autor: MAK/Rynek Zdrowia15 grudnia 2015 14:36

W Szpitalu św. Anny w Piasecznie odbyło się unikalne w skali kraju szkolenie usuwania kamieni nerkowych nowoczesną metodą RIRS (wstępujące postępowanie wewnątrznerkowe przy użyciu giętkiego ureterorenoskopu).

Piaseczno: urolodzy szkolili się w Szpitalu św. Anny
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Urolodzy pracujący w piaseczyńskiej placówce EMC: Marek Zawadzki, Przemysław Zugaj oraz dr Ewa Bres-Niewada, adiunkt z Kliniki Urologii Akademii Medycznej w Warszawie, w ciągu dwóch dni poprowadzili część teoretyczną oraz praktyczną. Wykłady przedstawił także dr Marcin Popiołek - enodourolog z kliniki w szwedzkim Orebro.

Podczas szkolenia uczestnicy mogli obserwować pięć zabiegów przeprowadzanych metodą RIRS.

Nowa metoda tym różni się od stosowanej powszechnie PCNL (przezskórna nefrolitotrypsja), że do nerki lekarz dostaje się przez cewkę moczową, czyli pacjent nie ma nacięcia w okolicy lędźwiowej. Giętka końcówka endoskopu pozwala natomiast na dotarcie do każdego miejsca w nerce i identyfikację złogu, a następnie skruszenia go w pył przy pomocy lasera holmowego.

Podczas RIRS można usunąć kamienie z obu nerek. Po zabiegu pacjent nie odczuwa bolesnego pozbywania się kamieni. Jeszce tego samego dnia może zostać wypisany do domu.

Piaseczyńscy urolodzy zostali nagrodzeni przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Urologicznego podczas 45 Kongresu Naukowego PTU, gdzie zaprezentowali film przedstawiający wykonywane w piaseczyńskiej placówce zabiegi metodą RIRS.

Szpital św. Anny w Piasecznie należy do Grupy EMC Szpitale, która prowadzi 10 Szpitali i 19 przychodni na terenie całego kraju. Ponad 89 proc. przychodów spółki pochodzi z kontraktów z NFZ.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze