PiS: brakuje pieniędzy na leki, bo finanse publiczne są w ruinie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 listopada 2009 16:32

Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił w piątek (6 listopada), że obecna sytuacja dotycząca zapasów leków antywirusowych wynika z polityki rządu, który nie może na ten cel przeznaczyć wystarczającej ilości pieniędzy, bo finanse publiczne zostały doprowadzone "do ruiny".

– Donald Tusk doprowadził finanse publiczne do ruiny. Musi wyciągać z tego różne praktyczne wnioski. W gruncie rzeczy to problem pieniędzy – powiedział J. Kaczyński, pytany na konferencji prasowej o sprawę ilości leków przeciw grypie.

Dodał, że nie pamięta z czasów gdy był premierem, aby kształt rezerwy leków był tajną informacją.

– Za naszego czasu była grypa ptasia, a teraz jest świńska – zażartował prezes PiS na zakończenie konferencji.

Premier Donald Tusk zapewnił w piątek (6 listopada), że rząd ma zapasy preparatu tamiflu, którym leczy się grypę typu A/H1N1, dla dwóch milionów osób. Jak dodał, poza zapasami rządowymi, w aptekach dostępne są szczepionki na zwykłą grypę. Premier podkreślił, że wspiera racjonalne i spokojne podejście ministerstwa zdrowia w tej kwestii.

Według TVN, polskie zapasy leków antywirusowych stosowanych w najcięższych przypadkach grypy wystarczą do leczenia zaledwie trzech procent Polaków. WHO zaleca, by zapasy wystarczyły dla 20 proc. społeczeństwa.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum