Philips: ruszył międzykontynentalny program w zakresie tele-ultrasonografii

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 27 września 2019 08:01

Royal Philips rozpoczął współpracę z organizacją non-profit PURE (Point-of-care Ultrasound in Resource-limited Environments), zajmująca się edukacją lekarzy w obszarze ultrasonografii oraz upowszechnianiem tej metody obrazowania w krajach rozwijających się - podaje Philips w komunikacie prasowym.

Philips: ruszył międzykontynentalny program w zakresie tele-ultrasonografii
Karol Wesołowski, ekspert ds. ultrasonografii w Philips w krajach Europy Środkowo-Wschodniej w rozmowie z Rynkiem Zdrowia; FOT. PTWP

Nawiązana właśnie współpraca dotyczy pionierskiego programu w tele-ultrasonografii, łączącego specjalistów z całego świata z lekarzami w Rwandzie.

- Międzykontynentalny program w zakresie tele-ultrasonografii pozwala ekspertom z Europy i Stanów Zjednoczonych zdalnie, z odległości ponad 10 000 km aktywnie wspierać lekarzy medycyny ratunkowej szkolących się w Rwandzie, zwiększając tym samym możliwości ratownictwa medycznego w tym kraju. Bazując na doświadczeniach z poprzednich programów edukacyjnych i możliwościach jakie daje tele-ultrasonografia, celem organizacji non-profit PURE jest poszerzenie dostępu do wysokiej jakości obrazowania ultrasonograficznego w środowiskach o ograniczonych zasobach i możliwościach w tym zakresie - czytamy w informacji prasowej.

Program ma wspomóc pracowników ochrony zdrowia w Rwandzie w doskonaleniu umiejętności wykonywania diagnostyki USG. Szkolenie oraz opieka mentorska będzie wspierać zarówno personel podstawowej opieki medycznej, jak i ratownictwa medycznego w Rwandzie oraz poprawi dostęp do diagnostyki dla pacjentów.

Ultrasonografia uważana jest za jedną z najważniejszych technologii poprawiających dostęp do precyzyjnej diagnostyki medycznej w krajach o ograniczonych zasobach personelu medycznego. Jest ona szczególnie istotna w krajach afrykańskich, w których notuje się aż 25% ze wszystkich przypadków zachorowań na świecie, przy jednoczesnej mniejszej niż 2% liczbie pracowników służby zdrowia.

Organizacja PURE od 2011 roku pracuje w Rwandzie, gdzie wdraża szkolenia z wykonywania diagnostyki USG. Jednak wdrażanie tego typu programów na obszarach o tak ograniczonych zasobach wiąże się z wieloma wyzwaniami.

- Mobilne USG Philips Lumify wraz z platformą Reacts pomagają organizacji PURE pokonać niektóre z ograniczeń. Program mentoringowy, wykorzystując możliwości zdalnych konsultacji w czasie rzeczywistym poprzez platformę Reacts zintegrowaną z urządzeniem Philips Lumify, umożliwia połączenie zespołu lekarzy w Rwandzie ze specjalistami z Europy i Stanów Zjednoczonych. Podczas szkoleń, europejskich i amerykańskich ekspertów w dziedzinie ultrasonografii dzieli odległość ponad 10 000 km z rezydentami medycyny ratunkowej ze szpitala uniwersyteckiego w Kigali - podaje Philips.

- Rwandyjski system opieki zdrowotnej może pochwalić się szybko rozwijającą się infrastrukturą ratownictwa medycznego, jednakże nadal napotyka bariery związane z ograniczonymi możliwościami szybkiej diagnostyki. Tymczasem diagnostyka obrazowa jest niezbędna, jeśli chcemy zapewnić specjalistyczną opiekę pacjentom z chorobami o ostrym przebiegu czy z urazami - powiedział dr Trish Henwood, prezes i współzałożyciel PURE oraz specjalista medycyny ratunkowej i ultrasonografii.

- Celem nowego programu mentoringowego w zakresie USG jest bardziej efektywne połączenie naszych mentorów z podopiecznymi, znaczne zwiększenie liczby lekarzy, których możemy wyszkolić oraz zrównoważone wdrażanie diagnostyki USG w ramach systemu Point-of-Care w całej Rwandzie - dodaje dr Henwood.

- Rola diagnostyki obrazowej wykonywanej bezpośrednio na miejscu wypadku, czy przy łóżku pacjenta jest niezwykle ważna dla doskonalenia medycyny ratunkowej w Rwandzie. Obecnie mamy ograniczoną liczbę radiologów, do których możemy skierować pacjentów. To oznacza długie oczekiwanie na trafną diagnozę, a więc opóźnienie we wdrożeniu odpowiedniego leczenia - powiedział dr Vincent Ndebwanimana, lekarz Medycyny Ratunkowej na Uniwersytecie w Rwandzie.

- Teraz mogę samodzielnie wykonać diagnostykę ratunkową, a co za tym idzie mogę znacznie lepiej wypełniać swoje obowiązki lekarza medycyny ratunkowej - podsumowuje dr Ndebwanimana.

- O mobilnym Philips Lumify mówi się obecnie, że jest to stetoskop XXI w. Ze względu na jego możliwości i jakość obrazowania, szczególnie chętnie korzystają z niego lekarze medycyny ratunkowej. Jednakże w Polsce Philips Lumify coraz częściej spotkać można także w gabinetach lekarzy medycyny rodzinnej, których urządzenie wspiera w stawianiu trafnej diagnozy przy pierwszej wizycie - informuje Karol Wesołowski, ekspert ds. ultrasonografii w Philips w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum