Perchaluk: Śląskie epicentrum pandemii w Polsce, potrzeba więcej testów i laboratoriów

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 05 maja 2020 18:42

Władysław Perchaluk, prezes Związku Szpitali Powiatowych, wystosował we wtorek (5 maja) apel do samorządowców z województwa śląskiego w sprawie walki z pandemią koronawirusa. Napisał w nim, że ZSzP jest za natychmiastowym wprowadzeniem obowiązkowych testów na obecność koronawirusa we wszystkich jednostkach ochrony zdrowia oraz zwiększeniem liczby akredytowanych laboratoriów w regionie.

Fot. Shutterstock

Jak czytamy w apelu ZSzP: "Czas na obronę przed koronawirusem już minął, pora na atak i czynne zwalczanie ognisk epidemicznych w naszym województwie".

Prezes związku a jednocześnie dyrektor Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu, Władysław Perchaluk, który sygnował wspomniany apel podkreślił, że już kilka tygodni temu wprowadził obligatoryjne badania, najpierw całego personelu Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego, a na kolejnym etapie, przy silnym zaangażowaniu prezydenta Bytomia, pozostałego personelu szpitala. - Przejście do ofensywy w walce z pandemią koronawirusa wymaga jednak koordynacji działań wszystkich służb, szpitali i, przede wszystkim, dostępu do badań dla personelu medycznego - zapewnił.

W piśmie adresowanym do samorządowców czytamy, że: "województwo śląskie posiada 8 wyspecjalizowanych jednostek w zakresie badań,  podczas gdy mazowieckie posiada ich 18. Od miesiąca zabiegam o zwiększenie liczby ośrodków wykonujących badania w naszym województwie i każdorazowo otrzymuję zwrotne zapewnienie, że jest ich wystarczająco dużo. Tymczasem, fakty temu przeczą. Śląskie stało się epicentrum pandemii koronawirusa w Polsce: mamy największą liczbę zakażeń, najwyższy współczynnik zakażeń na sto tysięcy mieszkańców i drugą, po województwie mazowieckim, liczbę zgonów".

Powołał się też na doświadczenia krajów, które najlepiej radzą sobie ze zwalczaniem pandemii. Wskazują one, że najlepszym orężem w walce z koronawirusem są badania. "Aby je jednak zrealizować potrzebujemy więcej punktów wymazowych. Obecna baza przy wzroście zachorowań w dużych zakładach pracy, jak kopalnie, staje się niewydolna. Brak działań w tej kwestii, w okresie najbliższych 2-3 tygodni doprowadzi do paraliżu śląskiej służby zdrowia" - tłumaczy ekspert.

Dlatego Związek Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego domaga się: natychmiastowego wprowadzenia obowiązkowych testów dla personelu we wszystkich jednostkach ochrony zdrowia, uruchomienia na terenie województwa śląskiego kolejnych laboratoriów zatwierdzonych przez Państwowy Zakład Higieny i Ministerstwo Zdrowia oraz uruchomienia kolejnych punktów wymazowych.

Woj. śląskie to obecnie region z największą liczbą zakażeń koronawirusem w Polsce. Według ostatnich danych sanepidu, najwięcej zakażeń potwierdzono dotąd w woj. śląskim - u 2755 osób, z czego zmarły 130.

W poniedziałek (4 maja) Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia tłumaczył, że za wzrost zakażeń koronawirusem na Śląsku odpowiedzialne są kopalnie, w których to dochodzi do zakażeń równie często, jak w DPS-ach. - Dziś mnóstwo górników jest w kwarantannie - podkreślił Andrusiewicz.

Obecnie trzy kopalnie z tego powodu wstrzymały wydobycie węgla.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum