Pełnomocnik rządu: niewykorzystanymi szczepionkami można szczepić osoby z grupy niższej

Autor: Radio Zet/Rynek Zdrowia • • 18 stycznia 2021 11:45

- Jeśli w punktach szczepień zostają dawki szczepionki z puli dla grupy 0 i istnieje ryzyko ich niewykorzystania, można nimi szczepić seniorów - odpowiedział na zadane przez posła Michała Szczerbę (KO) pytanie, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Pełnomocnik rządu: niewykorzystanymi szczepionkami można szczepić osoby z grupy niższej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022


W odpowiedzi Michał Dworczyk wyjaśnia, że przytoczoną kwestię reguluje rządowe rozporządzenie. Podkreśla też, że zgodnie z rozporządzeniem epidemicznym Roz. 3a, par. 28a ust. 2 - można szczepić seniorów. Szef KPRM, podał też link do zmiany rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii przyjętej 14 stycznia.

Z zapisów, na które powołał się Dworczyk, wynika, że w sytuacji ryzyka niewykorzystania szczepionki, dopuszcza się odstępstwo od generalnego obowiązku stosowania podczas szczepień wskazanej kolejności i szczepienie osób z innych grup w ramach jednego etapu, a także w ramach różnych etapów.

Poseł Szczerba pochwalił decyzję rządu, informując, że przekaże ją dyrektorowi Szpitala im. Żeromskiego w Krakowie, który dostał odpowiedź od NFZ uniemożliwiającą szczepienie osób z innych grup.

Więcej: wiadomosci.radiozet.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze