Pełna identyfikacja zwłok za tydzień

Autor: PAP, JJ/Rynek Zdrowia • • 14 kwietnia 2010 15:40

W przyszłą środę (21 kwietnia) zostaną zakończone badania genetyczne ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

Minister zdrowia Ewa Kopacz poinformowała, że takie zapewnienie otrzymała od rosyjskiej minister zdrowia. Potwierdziła, że do tej pory zidentyfikowano 64 ciał.

Minister Ewa Kopacz podkreśliła, że nie ma zamiaru pospieszać rodzin, które przyleciały identyfikować ofiary. Czasem niektóre osoby potrzebują więcej czasu na zastanowienie się i przypomnienie na przykład o znakach szczególnych, które pomagają w identyfikacji.

Ewa Kopacz dodała, że polska delegacja, której przewodzi, pozostanie w Moskwie dopóki ostatni członkowie rodzin nie zakończą identyfikacji. Polscy patomorfolodzy oraz przedstawiciele rządu wyjadą dopiero, gdy okaże się, że do identyfikacji będą potrzebne badania DNA. Badania te mają przeprowadzić rosyjscy naukowcy.

– Jesteśmy w trakcie pracy, więc jest duże prawdopodobieństwo, że jeszcze dziś uda nam się rozpoznać siedem ciał. Są rodziny, w tej chwili pracujemy z patomorfologami z Polski i patomorfologami miejscowymi – powiedziała Kopacz przed moskiewskim Biurem Ekspertyz Sądowych.

Procedura identyfikacji ciał ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem rozpoczęła się 12 kwietnia. Prowadzi ją grupa 37 rosyjskich śledczych oraz 45 kryminologów przy udziale polskich ekspertów medycyny sądowej.

Część ciał będzie identyfikowanych za pomocą badań molekularno-genetycznych polegających na porównywaniu próbek DNA.

Profesor Władysław Nasiłowski, ekspert i wybitny specjalista medycyny sądowej wyjaśnia, że współczesna nauka potrafi odczytać kod genetyczny zawarty nawet w mikroskopijnych śladach.

– Identyfikacja zwłok następuje w kilku etapach. Najpierw przeprowadzane są badania na poziomie ogólnym, anatomicznym, poprzez pewne szczególne procedury natury kryminalistycznej, aż do badań biomolekularnych – mówi portalowi rynekzdrowia.pl profesor Władysław Nasiłowski.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum