Pediatrzy alarmują: systemowi opieki nad dziećmi grozi zapaść

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 12 marca 2018 11:48

Pacjent pediatryczny wymaga więcej czasu ze strony lekarza, a także większych nakładów finansowych m.in. ze względu na różnorodną bazę sprzętową - wskazują pediatrzy. I ostrzegają, że w kraju dramatycznie brakuje w tym obszarze i lekarzy i pieniędzy.

Pediatrzy zwracają uwagę, że brakuje i lekarzy i pieniędzy Fot. Fotolia (zdjęcie ilustracyjne)

W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu na dziecięcej kardiochirurgii od listopada przeprowadza się o 30 proc. zabiegów mniej, niż pozwalają możliwości techniczne placówki. Przyczyną jest brak specjalistów.  Podobnie sytuacja wygląda w innych miastach - informuje Gazeta Wyborcza.

W opinii lekarzy problem się pogłębia i wkrótce może dojść do całkowitej zapaści w opiece nad dziećmi. Dlatego specjaliści z uniwersyteckich placówek w Szczecinie, Białymstoku, Lublinie, Krakowie i Warszawie podpisali się pod listem otwartym do ministra zdrowia apelując o spotkanie.

Specjaliści podkreślają, że obok poważnych braków kadrowych bardzo zła jest także sytuacja finansowa klinik pediatrycznych i dlatego niezbędne są szybkie decyzje pozwalające na poprawę ich finansowania. 

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum