Pediatria w Zielonej Górze świętuje 50. urodziny

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 07 czerwca 2009 19:49

Pięćdziesiąt lat temu w Zielonej Górze powstał oddział Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. W ciągu pół wieku oddział wyszkolił 300 specjalistów.

Zielonogórski oddział Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego założył pół wieku temu doktor Zbysław Kopyść, ordynator oddziału dziecięcego w szpitalu w Zielonej Górze. Chciał w ten sposób podnieść poziom leczenia najmłodszych pacjentów i zmniejszyć umieralność niemowląt.

- Od początku istnienia Towarzystwa wyszkoliliśmy ponad 300 lekarzy z pierwszym i drugim stopniem specjalizacji. Przeprowadziliśmy ponad 400 szkoleń. Pediatrzy, którzy zaczynali pracę w zielonogórskim regionie, dziś są wybitnymi lekarzami w szpitalach i klinikach w całej Polsce - mówi Kazimiera Barczyk, ordynator oddziału pediatrii w Szpitalu Wojewódzkim w Zielonej Górze i prezes zielonogórskiego oddziału PTP.

- W Zielonej Górze zgonu niemowlęcia nie było od dwóch lat. To ogromny sukces naszych lekarzy. Statystyki w regionie nie odbiegają od tych europejskich. Mamy doskonałą diagnostykę i większe możliwości leczenia - mówi Kazimiera Barczyk.

 Jak mówią pediatrzy można wymienić kilka chorób, które występują teraz częściej niż kilkanaście lat temu. Coraz więcej dzieci choruje np. na cukrzycę.

- Planujemy uruchomienie pododdziału diabetologicznego. Cukrzyca to choroba cywilizacyjna, która dotyka również maluchów - tłumaczy ordynator Barczyk. Przybywa również dzieci z alergią. Pocieszające jest, że ilość nowotworów u dzieci nie zwiększa się. Od wielu lat ok. 10-11 dzieci rocznie w regionie trafia do szpitala z rozpoznaniem raka - dodaje.

Jednak pediatrów jest z roku na rok zdecydowanie mniej.

- Studenci po medycynie wybierają chętniej kardiologię, chirurgię czy neurologię, bo to opłacalne specjalizacje. W klinikach w Warszawie pracują 80-letni pediatrzy. W Zielonej Górze mamy ośmiu pediatrów na 50 łóżek - wylicza Barczyk.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum