"Partnerstwo dla transplantacji" zmieni nastawienie do przeszczepów?

Autor: Gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 26 kwietnia 2010 21:53

W ub. r. w Podkarpackiem od czterech dawców pobrano osiem nerek, jedną wątrobę i jedno serce.

W tym samym czasie mieszkańcom województwa wszczepiono 28 nerek, 9 wątrób i jedno serce – informuje Gazeta Wyborcza. Pacjenci z Podkarpacia żyją dzięki temu, że w Polsce są regiony, w których decyzja o pobraniu narządów zapada dużo częściej.

Dlaczego tak mało osób godzi się na oddanie narządów do przeszczepu? Specjaliści zajmujący się transplantologią oceniają, że może o tym decydować m.in. niewiedza. Zdaniem Ewy Zawilińskiej, podkarpackiego konsultanta wojewódzkiego ds. pielęgniarstwa, winni są także sami lekarze, którzy nie potrafią przekonać rodziny, że zmarły mógłby uratować czyjeś życie.

O tym, że przeszczepów byłoby więcej, gdyby lekarze zmienili nastawienie, przekonany jest także prof. Wojciech Rowiński, krajowy konsultant ds. transplantologii.

Sytuację ma zmienić program Partnerstwo dla transplantacji. Na razie podpisano list intencyjny, sygnowany m.in. przez Podkarpacki Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, Urząd Miasta Rzeszowa, NFZ, Kuratorium Oświaty, Poltransplant, Okręgową Izbę Lekarską w Rzeszowie oraz Okręgową Izbę Lekarską w Krakowie.

Udział samorządów w programie wynika z faktu, iż są one organami założycielskimi wielu szpitali. W opinii prof. Rowińskiego mogą także wpłynąć na dyrektorów podległych im placówek i mocniej zaangażować ich w sprawę przeszczepów.

Więcej czytaj: http://www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum