×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Parametry postawy ciała u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów biodrowych

Autor: Ortopedia Traumatologia Rehabilitacja • Źródło: Ortopedia Traumatologia Rehabilitacja 2014; 16(3):351-360   • 21 listopada 2014 10:42   • Aktualizacja: 21 listopada 2014 10:46

Choroba zwyrodnieniowa stawów (chzs) jest najczęściej występującym schorzeniem narządu ruchu. Przy zmianach jednostronnych w stawach biodrowych zmienia się również ustawienie miednicy i kręgosłupa, a tym samym postawa ciała pacjenta.

Parametry postawy ciała u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów biodrowych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wskutek asymetrycznego obciążenia kończyn dolnych dochodzi do asymetrii w obrębie tułowia. Szczegółowe zależności nie zostały dokładnie opisane w dostępnej literaturze. Celem pracy była ocena parametrów charakteryzujących postawę ciała u pacjentów z jednostronnymi zmianami zwyrodnieniowymi w stawie biodrowym.

Materiał i metody. Do badań włączono 40 pacjentów z jednostronnymi zmianami zwyrodnieniowymi w stawie biodrowym, w tym 21 kobiet i 19 mężczyzn, w wieku 41-80 lat, średnia wieku badanych 65,39+/-8,69. Średnia masa ciała badanych 82,98± 11,79 kg, średnia wysokość ciała 167,64±8,59 cm, przy średnim BMI 29,6 ±4,36.

Wyniki. Stwierdzono różnice istotne statystycznie dotyczące wielu parametrów: ALFA - nachylenie odcinka lędźwiowo-krzyżowego, BETA - nachylenie odcinka piersiowo-lędźwiowego były istotnie mniejsze z grupie z koksartrozą, kąt pochylenia tułowia w płaszczyźnie strzałkowej (KPT) był większy w grupie z koksartrozą. Kąt kifozy piersiowej (KKP) był większy w grupie z koksa-trozą, zaś głębokość kifozy piersiowej (GKP), kąt lordozy lędźwiowej (KLL) i głębokość lordozy lędźwiowej (GLL) były mniejsze. Kąt nachylenia miednicy (KNM) w płaszczyźnie czołowej był istotnie większy.

Wniosek. Postawa ciała pacjentów z jednostronnymi zmianami zwyrodnieniowymi zwykle cechuje się utrwalonym zmniejszeniem lordozy lędźwiowej i kifozy piersiowej, z jednoczesnym pochyleniem całego tułowia w przód oraz asymetrią ustawienia miednicy i tułowia, co należy brać pod uwagę podczas fizjoterapii pacjentów z koksartrozą, w tym również podczas pooperacyjnego procesu reedukacji posturalnej.

Aleksandra Truszczyńska, Justyna Drzał-Grabiec, Kazimierz Rąpała, Adam Tarnowski, Krystyna Górniak, Jerzy Białecki; Ortopedia Traumatologia Rehabilitacja 2014; 16(3):351-360.

Cały tekst - do pobrania w pdf.

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze