Papież, jeszcze jako kardynał Ratzinger, zadeklarował gotowość oddania swych organów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 września 2008 13:21

Joseph Ratzinger, zanim został papieżem - jeszcze jako kardynał - zapisał się do włoskiego stowarzyszenia na rzecz oddawania organów do przeszczepu i wyraził gotowość oddania swoich po śmierci - przypomniała włoska prasa.

Media powołały się na zamieszczoną na internetowej stronie stowarzyszenia wypowiedź kardynała Ratzingera: "Zapisałem się przed laty, jestem gotów oddać moje organy temu, kto ich potrzebuje; to akt miłości".

Informacja o jasnym poparciu papieża Benedykta XVI dla oddawania organów w razie stwierdzenia śmierci mózgowej pojawiła się we włoskiej prasie na marginesie dyskusji, jaką wywołał artykuł w watykańskim dzienniku L’Osservatore Romano. Jego autorka wyraziła przekonanie, że śmierć mózgowa nie może zostać uznana za koniec życia.

Opinię tę skrytykowały środowiska lekarskie we Włoszech, uznając nawet, że jest to swoisty zamach na praktykę przeszczepów.

Sformułowanie, które znalazło się na łamach watykańskiej gazety, zostało przez włoskie media zinterpretowane jako nowe stanowisko Stolicy Apostolskiej.

W związku z tą medialną burzą rzecznik Watykanu oświadczył, że artykuł nie odzwierciedla oficjalnego stanowiska.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum