Papierowe zlecenia na wyroby medyczne jednak do lamusa? Do Sejmu trafi projekt ustawy

Autor: oprac. KK • Źródło: Twitter, NFZ/Rynek Zdrowia27 maja 2022 15:00

Wersje cyfrowe zleceń na wyroby medyczne będą obowiązywać przez kolejne miesiące - pisze Tomasz Zieliński z Porozumienia Zielonogórskiego. Ale to nie wszystko: do Sejmu trafić ma projekt ustawy wdrażającej system zleceń elektronicznych.

Papierowe zlecenia na wyroby medyczne jednak do lamusa? Do Sejmu trafi projekt ustawy
Zlecenia cyfrowe na wyroby medyczne zostają. Fot. Adobestock
  • Od 1 czerwca konieczny będzie wydruk zlecenia na wyroby medyczne - poinformował NFZ
  • Powstały jednak obawy, że brak elektronicznej wersji zlecenia sprawi trudności wielu pacjentom
  • Wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego Tomasz Zieliński uspokaja jednak, że wersje cyfrowe będą wydłużone jeszcze o kolejne miesiące
  • Do Sejmu ma ponadto trafić ustawa wdrażająca system zleceń elektronicznych

Czas bez papieru wydłużony na kolejne miesiące

Tomasz Zieliński, lekarz rodzinny, prezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego i Polskiej Izby Informatyki Medycznej w czwartek 26 maja na swoim twitterowym profilu uspokoił wszystkich, którzy obawiają się obowiązku powrotu do papierowych zleceń na wyroby medyczne.

- Po rozmowie z Ministerstwem Zdrowia mogę przekazać, że czas bez papieru zostanie wydłużony na kolejne miesiące, a w tym czasie do Sejmu trafi ustawa wdrażająca system zleceń elektronicznych - poinformował lekarz.

Od 1 czerwca konieczne papierowe zlecenie

Przypomnijmy: w środę 25 maja w komunikacie dotyczącym wystawiania, potwierdzania i realizacji zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne, Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, jak ma wyglądać ta realizacja od 1 czerwca.

W treści komunikatu NFZ powołał się na rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 marca 2022 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów.

- W związku z wystąpieniem stanu epidemii od dnia 1 czerwca 2022 r. wymagany jest wydruk potwierdzonego za pośrednictwem serwisów internetowych lub usług informatycznych NFZ zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne - pisał Fundusz.

W komunikacie zaznaczono również, że "realizacja zlecenia w sklepie medycznym lub aptece odbywa się na podstawie przedstawionego oryginału zlecenia". Jeżeli jednak nie ma możliwości zweryfikowania i potwierdzenia zlecenia, "do odwołania pozostaje możliwość przesłania zlecenia do dowolnie wybranego oddziału wojewódzkiego NFZ z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych lub innych systemów łączności drogą elektroniczną (np. skan/email/fax)".

"Współczuję pacjentom"

Zaniepokojenie komunikatem wyraziła wiceprezes zarządu Podlaskiego Związku Lekarzy Pracodawców Porozumienie Zielonogórskie Joanna Zabielska-Cieciuch w poście na swoim twitterowym profilu.

- NFZ komunikuje, że od 1 czerwca pacjent musi posiadać wydruk zlecenia na pieluchomajtki i inne zaopatrzenie w wyroby medyczne - zauważyła Zabielska-Cieciuch. 

- Przez 2 lata pandemii wystarczył numer zlecenia. Dlaczego cofamy się do wersji papierowej? Nie rozumiem. I współczuję pacjentom powrotów z apteki po papier - przyznała lekarka, odnosząc się do komunikatu NFZ.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum