Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia | 08-07-2009 13:52

Papierosy przyśpieszają nadejście klimakterium

Palące panie średnio o rok szybciej muszą się zmierzyć z nadejściem menopauzy.

– Można powiedzieć, że „wypalają” one sobie hormony płciowe – obrazowo wyjaśnia prof. Tomasz Paszkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Menopauzy i Andropauzy.

Menopauza, która jest skutkiem spadku wytwarzania przez jajniki hormonów płciowych, zwłaszcza estrogenów, niesie ze sobą szereg objawów. Najczęstsze i najbardziej uciążliwe z nich to odczucie uderzenia krwi do głowy, kołatanie serca, nadmierne pocenie się, zmienność nastrojów, spadek libido itp.

Sposobem na ich złagodzenie jest stosowanie hormonalnej terapii zastępczej. Coraz częściej pojawiają się jednak doniesienia o jej negatywnych skutkach.

– Jak każda terapia, tak i ta może powodować skutki uboczne – wyjaśnia Rzeczpospolitej prof. Paszkowski. – Stosowana w minimalnych dawkach przez pewien czas i pod kontrolą lekarza: ginekologa, endokrynologa, również lekarza rodzinnego, nie powinna zaszkodzić.

Klimakterium niesie ze sobą nie tylko zmiany w ciele, ale i w psychice kobiety.

– Zaczyna inaczej postrzegać siebie, inaczej jest też postrzegana przez otoczenie. Musi na nowo zdefiniować siebie i role, jakie pełni – tłumaczy dr Joanna Heidtman z Instytutu Socjologii UJ i podkreśla, że w okresie menopauzy kontakt z psychologiem może być tak samo ważny jak z ginekologiem.

Menopauza powinna być okresem regularnych badań – szczególnie mammografii i cytologii, bowiem na ten etap życia przypada szczyt zachorowalności na raka. Są też dobre informacje. Nie ma już strachu przed niepożądaną ciążą, więc można sobie pozwolić na seks bez antykoncepcji. Po odchowaniu dzieci, jest czas by zająć się sobą, swoją karierą, spełniać marzenia.

„To może być nowy, twórczy i piękny etap życia” – brzmi hasło kampanii zorganizowanej pod patronatem Polskiego Towarzystwa Menopauzy i Andropauzy. W jej ramach w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu oraz Poznaniu zostaną zorganizowane otwarte warsztaty edukacyjne.