Panika we Wrocławiu ws. wirusa Ebola to efekt ksenofobii?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 21 sierpnia 2014 12:09

Zdaniem epidemiologa, dr hab. Włodzimierza Guta z Państwowego Zakładu Higieny w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego, nie było podstaw do izolacji pięciorga uczniów Prywatnego Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu, którzy wrócili z Liberii, bo uczniowie nie mieli bezpośredniego kontaktu z chorym.

Jak jednak przekonuje specjalista każda podróż w nieznane jest dużym ryzykiem. Zdrowy rozsądek to podstawa zachowania się w czasie wyjazdów. Śmiertelne i zakaźne choroby są wszędzie. Ebola w Liberii, gorączka Zachodniego Nilu we Francji i Grecji oraz gorączka krwotoczna krymsko-kongijska w Bułgarii czy Chorwacji. Każdy wyjazd w nieznane jest niebezpieczny.

By uniknąć zagrożenia, wystarczy zdrowy rozsądek. W tym konkretnym przypadku uczniowie przed wyjazdem zostali przeszkoleni i poinformowani o zagrożeniu. Dodatkowo przebywali we właściwie strzeżonym, zamkniętym ośrodku i nie mieli kontaktu z osobami zakażonymi lub chorymi.

Zdaniem dr Guta obawy ze strony wrocławian i niektórych lekarzy, czy wręcz panika, pojawiły się w wyniku ksenofobii. Ludzie boją się tego, co obce, a ich niepokój podgrzewa atmosferę oraz podnosi skalę problemu.

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum