Pandemiczny chaos w raportowaniu testów

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 18 listopada 2020 10:08

Dane o liczbie badań i zakażeń pokazują, że wprowadzenie w całej Polsce "czerwonej strefy" daje efekt. Dane te niestety ukazują też chaos w statystykach odnotowujących liczbę i wyniki przeprowadzonych testów. Bywa, że liczba nowych - potwierdzonych badaniem - zakażeń przewyższa liczbę przeprowadzonych badań.

Pandemiczny chaos w raportowaniu testów
Fot. Shutterstock

Trend stabilizacji zakażeń jest dostrzegalny, a według danych z wtorku (17 listopada) pierwszy raz od dwóch tygodni dobowa liczba nowych przypadków koronawirusa wyniosła poniżej 20 tysięcy. To jednak nadal oznacza, że system ochrony zdrowia, w którym hospitalizacji codziennie wymaga ok. 2 tysięcy pacjentów, nadal jest na granicy wydolności lub ją już przekracza. 

Dochodzi do absurdów. W ubiegłym tygodniu w trzech województwach liczba dodatnich wyników była większa od liczby wszystkich przeprowadzonych badań - w woj. opolskim aż o 62 proc.

Opolski sanepid wyjaśnia, że to dlatego, że próbki wysyła do innych województw, bo na miejscu jest za mało laboratoriów. Czyli jak wymaz jedzie poza województwo, to w Opolu nie liczą tego testu do ogólnej liczby badań. Odnotowują tylko wynik. Oczywisty błąd - pisze Gazeta Wyborcza.

Wyraźnie widać też spadek liczby wykonanych testów w oficjalnych statystykach. Wynika to - jak przekonuje Ministerstwo Zdrowia - ze zmniejszającej się w ostatnich dniach liczby pacjentów, którzy wymagają skierowani na testy wg obowiązujących kryteriów. Można jednak sądzić, że nie tylko dlatego. 

Po pierwsze, weszły w użycie testy antygenowe, które choć szybkie - bo ich wykonanie zajmuje tylko kwadrans - nie są jeszcze przez wszystkie szpitale raportowane. Jak dotąd w statystykach ujęto tylko 33 tys., z czego 8 tys. dało wynik pozytywny. Po drugie, część osób z typowymi objawami COVID-19 nie może się nawet dodzwonić do lekarza rodzinnego, by zlecił im test - zauważa GW.

Więcej: katowice.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum