Palenie zwiększa ryzyko zachorowania na raka jelita grubego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 grudnia 2008 18:27

Po dokładnej meta analizie danych z najnowszych badań naukowcy z Włoch jednoznacznie stwierdzili, że palenie tytoniu zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór jelita grubego i związanej z nim śmierci. Pracę opublikowano na łamach czasopisma JAMA.

Edoardo Botteri z European Institute of Oncology w Milanie wraz z zespołem przeprowadził meta analizę dostępnych wyników prac naukowych na temat związku palenia tytoniu z rozwojem nowotworu jelita grubego oraz odbytu.

Pod uwagę wzięto wyniki 106 badań obejmujących 40 000 przypadków raka jelita grubego i odbytu. Wyniki analizy wykazały, że palenie zwiększa ryzyko zachorowania na ten rodzaj nowotworów o 18 procent. Jednocześnie naukowcy zaobserwowali zależność stopnia ryzyka od ilości wypalanych paczek papierosów w roku.

 Jednak statystycznie istotne zwiększenie ryzyka raka odnotowano dopiero po 30 latach trwania nałogu.

W badaniu śmiertelności związanej z rakiem jelita grubego i odbytu przeanalizowano 17 oryginalnych prac. Wyniki wykazały, że ryzyko śmierci jest u palących pacjentów o 15 procent wyższe niż u osób które nigdy nie paliły.

Podsumowując swoje badania autorzy pracy podkreślają, że palenie papierosów znacząco obniża przede wszystkim wiek zachorowania na raka odbytu oraz jelita grubego i pogarsza rokowanie w przypadku rozpoznania tej choroby nowotworowej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum