Pakistan: polio, można szczepić!

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 września 2009 22:24

Władze położonej na północy Pakistanu Doliny Swat przywróciły szczepienia dla dzieci przeciwko polio, zakazane wcześniej przez talibów jako niezgodne z islamem - poinformowały we wtorek lokalne władze.

Pakistan: polio, można szczepić!
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W ciągu trzech dni szczepieniom zostanie poddanych około 215 tys. dzieci.

Bojownicy islamscy, którzy zaczęli przejmować kontrolę nad Doliną Swat (Północno-Zachodnia Prowincja Pograniczna) w 2007 r., oświadczyli, że kampania szczepienia przeciwko chorobie Heinego-Medina jest niezgodna z islamem, gdyż jest fundowana przez zagranicę. Zdaniem dowódcy talibów w Dolinie Swat Maulany Fazlullaha, szczepionki to spisek Zachodu, mający na celu uczynienie muzułmańskich dzieci bezpłodnymi.

Jak poinformował przedstawiciel lokalnych władz w Dolinie Swat, Khurshid Khan, ostatnie szczepienia ochronne przeciw polio zarządzono w zeszłym roku. Pakistańska służba zdrowia zrezygnowała z kampanii szczepień we wrześniu 2008 r., po kilku atakach bojowników. Kolejną próbę podjęto w styczniu, lecz szybko się z niej wycofano na skutek kolejnych ataków.

Od poniedziałku zanotowano sześć przypadków zachorowania na polio. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), obecnie polio występuje endemicznie tylko w Pakistanie, Nigerii, Afganistanie i Indiach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze