Pakistan: apel o poparcie dla kampanii ws. szczepiń przeciwko polio

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 grudnia 2012 18:01

Pakistańscy imamowie zaapelowali do mieszkańców kraju o poparcie dla kampanii szczepień przeciwko polio. Mówili o tym podczas tradycyjnej piątkowej modlitwy na koniec tygodnia, podczas którego zabitych zostało dziewięć osób pracujących w programie szczepień.

- Zabójstwo niewinnych pracowników, którzy chodzili od dzielnicy do dzielnicy, by ratować dzieci przed śmiertelną chorobą, jest sprzeczne z islamem. Jest to akt terroryzmu - powiedział Qari Ahsan Siddiqui, który przewodził piątkowej modlitwie w meczecie Ghousia w Karaczi.

- Wszyscy powinni się upewnić, że każde dziecko zostanie zaszczepione - dodał.

- Polio jest zagrożeniem dla przyszłych pokoleń i wszyscy powinniśmy sobie uświadomić, że sprzeciwiając się kampanii przeciwko szczepieniom, stwarzamy zagrożenie dla życia naszych dzieci - przekonywał z kolei Abdul Khaliq Faridi z meczetu Mohammadi w centrum Karaczi.

W ubiegłym tygodniu uzbrojeni ludzie zabili pięć osób pracujących przy kampanii szczepień przeciwko polio w Karaczi na południu oraz cztery w Peszawarze na północy kraju.

W odpowiedzi agencje ONZ, które nadzorują szczepienia, zawiesiły swoje działania w całym kraju. Władze pakistańskie, które prowadzą kampanie w terenie, zaprzestały szczepień w Północno-Zachodniej Prowincji Pogranicznej i Sindh - prowincjach, których Peszawar i Karaczi są stolicami.

Przewodniczący pakistańskiej Rady Ulemów, Tahir Ashrafi, potępił w czwartek te zamachy i wezwał imamów, by publicznie poparli walkę z polio podczas piątkowych modlitw. Jak pisze AFP, w meczetach w stolicy kraju Islamabadzie i w Peszawarze w większości zignorowali oni ten apel.

W niektórych regionach Pakistanu, zwłaszcza na północnym zachodzie, wiele rodzin uważa, że szczepionki przeciwko polio zawierają "tłuszcz świński", który powoduje bezpłodność.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum