Padła propozycja: ultrasonograf w każdej karetce. Czy będzie nowy standard?

Autor: Jacek Janik/Rynek Zdrowia • • 03 grudnia 2015 05:50

Trwają prace nad nowym ministerialnym rozporządzeniem dotyczącym czynności podejmowanych przez ratownika medycznego. Ratownicy proponują wpisanie do projektu możliwości zastosowania przez nich USG u pacjenta w karetce. Tą propozycją wywołali szeroką dyskusję. Czy będzie nowy standard?

Padła propozycja: ultrasonograf w każdej karetce. Czy będzie nowy standard?
Czy używanie aparatów USG przez zespoły pogotowia byłoby celowe? Fot. archiwum RZ

Propozycja zastosowania USG już w karetce - jako metody diagnostycznej u pacjenta w stanach bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia - początkowo znalazła się w projekcie nowego rozporządzenia dotyczącego medycznych czynności ratunkowych podejmowanych przez ratownika medycznego, ale nie została uwzględniona. O tym pomyśle mówiono też podczas konferencji naukowo-szkoleniowej „Ultrasonografia w ratownictwie medycznym i praktyce SOR” (Kraków, 21-22 listopada).

- Zapoczątkowaliśmy dyskusję nad rozwiązaniami systemowymi pozwalającymi na implementację ultrasonografii do warunków przedszpitalnych - mówi pomysłodawca konferencji Tomasz Górecki z Zakładu Medycyny Katastrof i Pomocy Doraźnej Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii CM UJ.

USG w rękach ratownika
W ocenie środowiska ratowników medycznych wprowadzenie aparatów USG do wyposażenia karetek byłoby korzystne. Jak przekonuje Edyta Wcisło, przewodnicząca Polskiej Rady Ratowników Medycznych, wykonywanie protokołu USG Fast u pacjenta urazowego można powierzać ratownikom.

- Szkoda, że w ministerstwie w pracach nad nową formą rozporządzenia dotyczącego medycznych czynności ratunkowych podejmowanych przez ratownika medycznego, tego nie uwzględniono. Badanie USG może podpowiedzieć ratownikom co robić, co wykluczyć, ale także da możliwość, gdy pacjent dojedzie na SOR, przekazania dokładniejszej informacji lekarzom - mówi Wcisło.

Jak podkreśla, bardzo ważnym warunkiem wprowadzenia aparatów USG do wykorzystania przez zespoły ratownicze byłoby oczywiście ich odpowiednie przeszkolenie. Jej zdaniem dobry program szkolenia może zapewnić odpowiedni poziom takiej diagnostyki w karetce. Celowym byłoby natomiast wprowadzenie wymogu wykonania określonej liczby badań przez ratownika medycznego, nim uzyskałby uprawnienia do wykonywania procedury.

Obowiązujące rozporządzenie dotyczące medycznych czynności ratunkowych, które ratownik może wykonywać sam lub pod nadzorem lekarza powstało 9 lat temu. Kiedy dzisiaj trwają prace nad kolejnym powstaje pytanie.

- Czy, jeśli dzisiaj nie wpiszemy do rozporządzenia wykonania USG  Fast, nie będziemy czekać kolejnych 10 lat na to, aby pojawiła się taka możliwość? Czy dla bezpieczeństwa pacjentów, ich szybszej diagnostyki nie warto się nad tym pochylić ? - pyta retorycznie Wcisło, zaznaczając, że oczywiście kluczowa jest tu też dostępność sprzętu. Nie jest on tani; dzisiaj koszt aparatu USG to około 60-80 tys. zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum