Pacjentka z mieleckiego szpitala wraca dziś do domu

Autor: IB/Rynek Zdrowia • • 11 maja 2009 11:35

Dziś w południe opuści Szpital Powiatowy w Mielcu pierwsza - i jedyna dotychczas polska pacjentka - która zachorowała na grypę A. 58-letnia kobieta czuje się dobrze. W opinii resortu zdrowia mielecka lecznica dobrze poradziła sobie w konfrontacji z groźnym wirusem.

Kobieta chora na grypę A trafiła do lecznicy bardzo szybko, w stanie stabilnym. Natychmiastowe rozpoczęcie leczenia i podanie leku antywirusowego spowodowało, że choroba nie zdążyła się rozwinąć. Obecnie pacjentka jest zupełnie zdrowa.

40-łóżkowy oddział zakaźny, na którym przebywała chora, mieści się w oddzielnym budynku. Niedawno przeszedł gruntowną modernizację. Jest w pełni dostosowany do obowiązujących standardów sanitarnych i technicznych. Aneta Dyka-Urbańska, rzecznik placówki w Mielcu, podkreśla w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl, że to jeden z najlepszych oddziałów zakaźnych na Podkarpaciu.

- W związku z przyjęciem pacjentki zarażonej wirusem A/H1N1 nie odbywały się żadne specjalne przygotowania - mówi Aneta Dyka-Urbańska. - Zalecenia konsultanta krajowego ds. chorób zakaźnych były jasne. Lekarze analizowali możliwości leczenia, a oddział, który ma wszelkie niezbędne zabezpieczenia i doświadczony, kompetentny personel, pracował normalnie. Wszystko odbyło się spokojnie, bez zamieszania. Pacjentka, jak większość pozostałych chorych, przebywała w izolatce, zgodnie ze specyfiką oddziału zakaźnego. W salach 2-osobowych leżą jedynie pacjenci u których występuje ten sam problem.

Tymczasem w Polsce wyraźnie widać trend do likwidacji oddziałów zakaźnych: mają niskie obłożenie, a tym samym kiepską rentowność. Zamknięto je m. in. w Oświęcimiu, Czeladzi, Lublińcu i Wodzisławiu Śląskim. Choć przyczyny takich decyzji leżą po stronie finansowej, przykład pierwszego w Polsce przypadku grypy A pokazuje, że w sytuacji zagrożenia epidemią nie można się bez nich obejść...

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum