Pacjentka z Mielca: sezonowa grypa była dużo gorsza

Autor: TVN24.pl/Rynek Zdrowia • • 11 maja 2009 14:10

Pani Halina z Tarnobrzega, pierwsza pacjentka w Polsce wyleczona z AH1N1, zapewnia, że nie ma się czego bać. Gorzej się czuła mając zwykłą, sezonową grypę.

Pani Halina w zeszły poniedziałek przyleciała ze Stanów Zjednoczonych, a we wtorek wylądowała w szpitalu - jak się okazało, ze grypą A. Po panice, jaką wywołały śmiertelne przypadki w USA i Meksyku, postępy w jej leczeniu obserwowała cała Polska.

- Grypę przeszłam bardzo łagodnie. Miałam lekko podwyższoną temperatura, ale nie więcej niż 37,6 stopnia. Takie nic, jak delikatne przeziębienie - powiedziała w rozmowie z dziennikarzami. Jak mówi, gdyby nie informacje w mediach, nawet nie wybrałaby się do lekarza.

- Przeczytałam ulotkę na lotnisku, przestraszyłam się i poszłam - mówi pacjentka.

Wirus A/H1N1 to nowy szczep - mieszanka świńskich, ludzkich i ptasich wirusów grypy. Państwowa Inspekcja Sanitarna informuje, że objawy świńskiej grypy są podobne do tych towarzyszących grypie sezonowej. Występuje gorączka, osłabienie, brak apetytu, kaszel, a u niektórych osób także katar, ból gardła, nudności, wymioty i biegunka. Zaznacza przy tym, że szczepionki przeciwko grypie sezonowej mogą nie zapewnić pełnej ochrony przed zakażeniem wirusem grypy świńskiej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum