Pacjentka w egzoszkielecie weźmie udział w biegu Wings for Life World Run

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 29 kwietnia 2019 11:47

W niedzielę (5 maja 2019) wystartuje globalny bieg Wings for Life World Run, którego celem jest wsparcie badań nad urazami rdzenia kręgowego. W wyścigu, który rozpocznie się o tej samej godzinie w dwunastu miejscach na całym świecie, jedną z uczestniczek będzie pacjentka Uzdrowiska Konstancin-Zdrój, która pobiegnie w egzoszkielecie.

Pacjentka w egzoszkielecie weźmie udział w biegu Wings for Life World Run
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

W biegu Wings for Life World Run nie ma ustalonego dystansu, który trzeba osiągnąć, a każdy z uczestników biegnie do czasu wyprzedzenia go przez samochód z metą. Dzięki temu każdy biegnie na miarę swoich możliwości.

Wyścig, we wszystkich 12 miejscach na świecie, wystartuje o godzinie 11 czasu UTC, czyli o 13.00 czasu polskiego. Na koniec zostaną wyłonieni globalni zwycięzcy - kobieta i mężczyzna - którym uda się najdłużej uniknąć spotkania z metą. 100 proc. dochodu z opłat startowych zostanie przeznaczane na rozwój badań na całym świecie.

Polscy pacjenci jako pierwsi i jedyni na świecie wystartują w biegu w egzoszkielecie. Jedną z takich osób będzie pacjentka Uzdrowiska Konstancin-Zdrój, które m.in. specjalizuje się w kompleksowej działalności z zakresu rehabilitacji narządu ruchu.

Jak wyjaśnia Rynkowi Zdrowia Robert Moskwa, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Uzdrowisku Konstancin-Zdrój S.A., egzoszkielet, który swoje początki wziął z technologii wojskowej, ułatwia poruszanie się, pomaga przywrócić właściwe schematy ruchowe u osób, które nie mogą poruszać się samodzielnie oraz pozwala ćwiczyć osobom z uszkodzonym rdzeniem kręgowym, po urazach i wypadkach i znacznie skraca czas powrotu do pełni zdrowia.

- Wykorzystanie egzoszkieletu w rehabilitacji wymaga odpowiedniego i dobrze wyszkolonego personelu. Takie rozwiązanie, jako jedno z nielicznych ośrodków w Polsce, oferuje Uzdrowisko Konstancin-Zdrój, którego pacjenci po ustaleniu indywidualnego planu rehabilitacyjnego mają możliwość skorzystania z egzorehabilitacji - podkreśla Moskwa.

W ocenie ekspertów udział w biegu pacjentów w egzoszkielecie ma na celu przełamanie ograniczeń osób z urazami kręgosłupa i różnymi chorobami neurologicznymi oraz popularyzację samego wydarzenia i zachęcenia jak największej liczby osób do wsparcia tego szczytnego celu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum