Pacjentami covidowymi zajmą się od dziś trzy typy lecznic. Także szpitale powiatowe

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 15 września 2020 13:10

Od wtorku (15 września) na przyjęcie pacjentów z dodatnim wynikiem testu na obecność koronawirusa gotowe mają być trzy typy szpitali: zakaźne, specjalistyczne i powiatowe.

Pacjentami covidowymi zajmą się od dziś trzy typy lecznic. Także szpitale powiatowe
Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Osoba, która ma pozytywny wynik testu, w czasie konsultacji telefonicznej ma usłyszeć od lekarza podpowiedź, gdzie zgłosić się dalej. Jeśli objawy będą łagodne - specjalną karetką będzie przewieziona do szpitala powiatowego. Ta lecznica ma stanowić pierwszy poziom zabezpieczenia. W każdej takiej placówce działać ma izolatorium.

Jeśli zakażony koronawirusem będzie wymagać poważniejszej opieki albo pobytu na OIOM-ie - trafi do szpitala zakaźnego.

"Do lecznic wielospecjalistycznych trafią osoby zakażone koronawirusem i wymagające opieki innej niż internistyczno-zakaźna. To na przykład osoby, które muszą być pod opieką kardiologa albo kobiety w zaawansowanej ciąży" - czytamy w rmf24.pl.

Portal ocenia, że w woj. mazowieckim największe wyzwanie stoi przed lecznicami pierwszego stopnia, czyli 30 szpitalami powiatowymi. To często budynki o małej powierzchni. W nich od dziś powinna działać przestrzeń tylko dla osób z Covid-19. Część placówek - tak jak szpital powiatowy w Garwolinie - już wcześniej otworzyła specjalne izolatoria. Inne dopiero teraz uruchamiają nowe klatki i wejścia do szpitala, tylko do transportu zakażonych koronawirusem. "Mimo wielu trudności, jesteśmy gotowi" - usłyszał dziennikarz RMF FM od szefów tych lecznic.

W woj. śląskim, jak informuje RMF FM, największe zmiany dla pacjentów dotyczą szpitala w Raciborzu. Ta placówka do wczoraj była szpitalem jednoimiennym. Od dziś ma być dostępna również dla pacjentów, którzy nie są zakażeni koronawirusem. Do swojej normalnej działalności ma wrócić 6 oddziałów, m.in. okulistyki czy ginekologii i położnictwa. Ten szpital nadal jednak będzie zabezpieczał pomoc medyczną dla pacjentów z objawami oraz chorych na Covid-19 w oddzielnych pomieszczeniach.

Więcej: rmf24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum