Pacjent przestał być nosicielem HIV. Czy to przełom w walce z AIDS?

Autor: Radio Zet, AS/Rynek Zdrowia • • 13 listopada 2008 13:58

Spektakularny sukces w walce z nieuleczalną dotąd chorobą AIDS osiągnęli lekarze z berlińskiej kliniki, którym udało się wyeliminować w 100 proc. wirusa HIV z organizmu chorego pacjenta. To sensacja na skalę światową! - podawały wczorajsze media.

42-letniemu choremu na białaczkę nosicielowi wirusa HIV dwa lata temu wszczepiono szpik kostny zawierający mutację komórek macierzystych odpornych na wirusa. Dodatkowym efektem tej antybiałaczkowej terapii stało się 100-procentowe unicestwienie wirusa. Pacjent nie jest już nosicielem HIV.

Doktor Gero Huetter z berlińskiej kliniki Charité ujawnił mediom, że uleczenie chorego na białaczkę i zakażonego HIV pacjenta było możliwe, ponieważ dawca szpiku miał genetyczną odporność na HIV. Wydarzenie to może być przełomem w leczeniu AIDS - choroby, której dotąd nie udało się zwalczyć żadnymi metodami. Świat naukowy spodziewa się wprowadzenia w przyszłości terapii genowej, która wyleczy chorych.

Jest to co prawda sensacja medyczna i pierwszy tego typu przypadek na świecie, ale lekarze przestrzegają przed euforią. Uważają bowiem, że w tym konkretnym przypadku było wiele szczęśliwych okoliczności, a terapię jako taką można na razie stosować tylko u niewielu  pacjentów.

W jednej trzeciej przypadków może ona zakończyć się śmiercią pacjenta. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum