Pacjent po 12 latach odzyskał głos. Usunięto mu krtań po poparzeniu kwasem solnym

Autor: oprac. SzB • Źródło: mat. prasowe, Rynek Zdrowia16 kwietnia 2022 07:00

W szpitalu w Cieszynie przeprowadzono pierwszy zabieg wtórnego wszczepienia protezy głosowej. Dzięki temu, pacjent odzyskał głos po 12 latach. Kolejnego dnia udało mu się samodzielnie porozmawiać przez telefon.

Pacjent po 12 latach odzyskał głos. Usunięto mu krtań po poparzeniu kwasem solnym
Innowacyjny zabieg w cieszyńskim szpitalu. Pacjent po 12 latach odzyskał głos. Fot. Shutterstock
  • W cieszyńskim szpitalu przeprowadzono zabieg wtórnego wszczepienia protezy głosowej
  • 58-letni pacjent, po całkowitym usunięciu krtani po poparzeniu kwasem solnym, po 12 latach znów mógł zacząć mówić
  • - Powrót naszych pacjentów do zdrowia i sprawności jest dla nas największą satysfakcją - przyznaje Rafał Jękot, Ordynator Oddziału Otolaryngologicznego placówki w Cieszynie

Pacjent po 12 latach odzyskał głos. Pierwszy taki zabieg w tym szpitalu

W Szpitalu Śląskim w Cieszynie przeprowadzono zabieg wtórnego wszczepienia protezy głosowej. 58-letni pacjent, po całkowitym usunięciu krtani po poparzeniu kwasem solnym, po 12 latach znów mógł zacząć mówić. 

Zabieg został przeprowadzony 29 marca. Kolejnego dnia pacjent samodzielnie zadzwonił już do swojej żony. Jest to pierwszy tego typu zabieg w historii tej placówki. Zresztą, w skali całego kraju wtórne wszczepienia protez głosowych są stosunkowo rzadkie. 

U mężczyzny, w wyniku nieszczęśliwego wypadku, do którego doszło w 2010 roku, konieczne było całkowite usunięcie krtani.

Wielokrotnie przechodził zabiegi poszerzenia przełyku - nie przynosiły one jednak oczekiwanego efektu. 

Dzień po zabiegu pacjent wykonał telefon do żony

W lutym tego roku pacjent zgłosił się do cieszyńskiej placówki po tym, jak dowiedział się o zabiegach pierwotnej implantacji protez głosowych u pacjentów onkologicznych, które są tu realizowane od dwóch lat. Po wykonaniu niezbędnych badań, zrealizowano zabieg wtórnego wszczepienia protezy głosowej.

- Podczas zabiegu u pacjenta został utworzony niewielki otwór między tchawicą a przełykiem – przetoka, w którą została wszczepiona proteza głosowa. Była to o tyle skomplikowana procedura, gdyż pacjent aż 12 lat temu przeszedł operację usunięcia krtani, a następnie kolejne zabiegi poszerzania przełyku, co wiązało się z licznymi zrostami i bliznami - wyjaśnia Rafał Jękot, specjalista laryngolog i lek. anestezjologii i intensywnej opieki medycznej, Ordynator Oddziału Otolaryngologicznego cieszyńskiego szpitala. 

Zespołowi udało się jednak wszczepić protezę i ją uruchomić.

- Dzień po operacji, przy odpowiednim wsparciu logopedy oraz zespołu medycznego, pacjent wykonał telefon do żony i mógł z nią po kilkunastu latach znów porozmawiać - przyznaje Jękot. 

- Utrata głosu w wyniku usunięcia krtani jest dla naszych pacjentów bardzo trudnym, pod względem emocjonalnym, doświadczeniem. Tracą oni możliwość werbalnej komunikacji - nie mogą załatwić codziennych spraw czy po prostu porozmawiać z bliskimi. Powrót naszych pacjentów do zdrowia i sprawności jest dla nas największą satysfakcją - kontynuuje Ordynator Oddziału Otolaryngologicznego cieszyńskiego szpitala.

Pacjenta czeka intensywna praca z logopedą

Cały zabieg trwał ok. 30 minut. Teraz dla pacjenta kluczowa i niezbędna jest praca z logopedą.

Ma to związek z faktem, że sposób mówienia, za pośrednictwem protezy, jest inny. Pacjent musi więc na nowo opanować tę umiejętność. Pomocne w tym wszystkim są specjalne ćwiczenia oddechowe oraz logopedyczne. 

- Priorytetem działalności Szpitala Śląskiego jest zapewnienie pacjentom specjalistycznej i jak najlepszej opieki medycznej. Dlatego podejmujemy innowacyjne inicjatywy, wprowadzamy nowoczesne metody leczenia i podążamy za rozwojem technologicznym sprzętu medycznego - nie ma wątpliwości Czesław Płygawko, dyrektor Szpitala Śląskiego. 

Warto wspomnieć, że zespół cieszyńskiej placówki od 2020 roku, czyli momentu, w którym rozpoczęto wykonywanie tego typu zabiegów, pomógł już ponad 10 pacjentom, którzy w wyniku choroby nowotworowej musieli poddać się usunięciu krtani. 

Wszystkie osoby bardzo dobrze sobie radzą i - co najistotniejsze - mówią oraz posługują się płynnym, naturalnym głosem. Teraz szansę na powrót do sprawności uzyskali również pacjenci, którzy wiele lat temu przeszli radykalny zabieg usunięcia krtani i - niestety - utracili możliwość komunikacji werbalnej. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum