Pacjenci z urazami kręgosłupa chcą dostępu do nowoczesnych cewników

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 25 września 2013 11:09

Stowarzyszenia pacjentów i lekarze wnioskują o wprowadzenie do wykazu refundowanych wyrobów medycznych nowoczesnych cewników, które nie powodują komplikacji zdrowotnych związanych z uszkadzaniem przewodów moczowych.

Pacjenci z urazami kręgosłupa chcą dostępu do nowoczesnych cewników
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Do tej pory nie został przekazany do społecznej konsultacji zapowiadany nowy projekt rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia dotyczący refundacji wyrobów medycznych i sprzętu pomocniczego. Wśród nich są między innymi cewniki dla chorych urologicznych, po urazach kręgosłupa.

Jak twierdzi Piotr Pawłowski, prezesem Fundacji Integracja, pacjenci walczą nie o drogi sprzęt, ale ten podstawowy, umożliwiający codzienne funkcjonowanie, taki jak opatrunki specjalistyczne na odparzenia i odleżyny, worki do zbiórki moczu, cewniki hydrofilowe i hydrożelowe wewnętrzne do cewnikowania przerywanego, które zapobiega urazom cewki.

Według Pawłowskiego, jeśli tego rodzaju sprzęt nie jest refundowany, to z całą pewnością nie znajduje się w codziennym użyciu osób, które żyją np. tylko z renty.

Szacuje się, że co roku urazom kręgosłupa ulega ok. 1200 osób. Dofinansowanie sprzętu urologicznego to kwestia kilku milionów złotych. W skali całego kraju to nie tak dużo. Inne kraje europejskie dopłacają do niego w całości. Pacjenci chcieiby żeby i u nas tak było.

Więcej: bialystok.gazeta.pl 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze