Pacjenci z SM mają utrudniony dostęp do rehabilitacji

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 28 lipca 2015 14:08

Rehabilitacja powinna być wpisana w codzienne życie osób z postępującymi chorobami neurologicznymi, w tym z SM. Niestety, w Polsce dostęp do niej jest utrudniony.

Pacjenci z SM mają utrudniony dostęp do rehabilitacji
Chory z SM powinien się spotykać z fizjoterapeutą od jednego do nawet pięciu razy w tygodniu Fot. Archiwum RZ

Problemem, na który najczęściej narzekają pacjenci, jest długi czas oczekiwania, który może trwać od kilku miesięcy do ponad roku. Jak wyjaśnia Dominika Czarnota-Szałkowska z Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego, w przypadku chorób postępujących, takich jak SM, nie można sobie na to pozwolić - informuje Gazeta Wyborcza.

Piotr Kostrzębski, fizjoterapeuta z Centrum Rehabilitacji RiM w Pruszkowie dodaje, że wprawdzie rehabilitacja neurologiczna nie uzdrowi chorego, ale może stymulować procesy naprawcze w jego układzie nerwowym. Taka neuroodbudowa daje szansę na przywrócenie utraconych funkcji lub ich zastąpienie.

Zależnie od stanu chorego powinien on się spotykać z fizjoterapeutą od jednego do nawet pięciu razy w tygodniu. W pozostałe dni musi samodzielnie wykonywać rozpisany zestaw ćwiczeń. Dzięki temu utracone funkcje mogą stopniowo powracać, choć niezbyt często udaje się je przywrócić w pełni.

Więcej: wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum