Pacjenci urologiczni czekają na standardy postępowania w nietrzymaniu moczu
Cztery towarzystwa naukowe wyszły z inicjatywą wypracowania wytycznych dotyczących postępowania z dorosłymi chorymi, u których występuje nietrzymanie moczu (NTM). Pacjenci liczą, że w końcu uporządkowane będą kryteria postępowania przy tej dolegliwości.

- To niezwykle ważna inicjatywa, bo pacjenci z NTM czują się bardzo zagubieni w obecnym systemie ochrony zdrowia - mówi Anna Sarbak, prezes Stowarzyszenia Osób z NTM UroConti. - Często bezskutecznie poszukują pomocy przez wiele lat, bo nie wiedzą, kto powinien ich leczyć i czy posiada odpowiednie kwalifikacje.
Dodaje, że coraz więcej ośrodków oferuje usługi związane z leczeniem nietrzymania moczu. Niestety ich jakość pozostawia wiele do życzenia.
Pod deklaracją współpracy umieszczoną na stronie internetowej www.rekomendacjentm.pl widnieją podpisy przedstawicieli: Polskiego Towarzystwa Urologicznego, Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego i Kolegium Lekarzy Rodzinnych
w Polsce. Przedstawiciele towarzystw naukowych zauważają, że nietrzymanie moczu jest problemem interdyscyplinarnym i jedynie dobra współpraca pomiędzy lekarzami poszczególnych specjalności pozwoli na prawidłowe zdiagnozowanie, wdrożenie odpowiedniego leczenia, a także zapewnienie właściwej pielęgnacji przy wykorzystaniu wysokiej jakości środków absorpcyjnych.
- Oczekujemy współpracy, zwłaszcza od ginekologów i urologów - kontynuuje Anna Sarbak. - Nie może być tak, żeby urolodzy wysyłali kobiety do ginekologów, a ginekolodzy do urologów, przy okazji wzajemnie się oskarżając o brak kompetencji.
Pacjenci z „UroConti” zwrócili się do Polskiego Towarzystwa Urologicznego i Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego z propozycją współpracy przy stworzeniu listy ośrodków referencyjnych, rekomendowanych przez oba podmioty, dzięki czemu łatwiej będzie pacjentom trafić do właściwej placówki.
Do inicjatywy wypracowania rekomendacji dołączyli lekarze geriatrzy oraz lekarze rodzinni.
Nietrzymanie moczu może być objawem wielu schorzeń i w zależności od przyczyny, może mieć różne objawy. W Polsce to schorzenie dotyczy ponad 4 milionów osób. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zalicza NTM do najważniejszych wyzwań zdrowotnych XXI wieku.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)