Pacjenci rezygnują z przeszczepów. Chodzi o cenę immunosupresantów

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 12 stycznia 2018 12:01

Ceny leków stosowanych po przeszczepach poszybowały w górę, a transplantolodzy zauważyli, że coraz więcej chorych rezygnuje z przeszczepu twierdząc, że nie stać ich na  immunosupresanty.

Coraz więcej chorych z niewydolnością nerek woli poprzestać na refundowanych dializach, niż poddać się przeszczepowi Fot. WIM (zdjęcie ilustracyjne)

Jak wyjaśnia Iwona Nowik, pacjentka po przeszczepie wątroby i działaczka ruchu na rzecz pacjentów "My przed/po transplantacji", leki drożeją wraz z każdą kolejną listą refundacyjną, nawet o kilkaset złotych, a bez nich chorzy po przeszczepach po prostu nie przeżyją - informuje Rzeczpospolita.

Eksperci wskazują, że z transplantacji wycofują się najczęściej pacjenci z niewydolnością nerek. Coraz więcej chorych woli poprzestać na refundowanych dializach, niż poddać się przeszczepowi.

W sprawie podwyżek leków zapobiegających odrzuceniu przeszczepu pacjenci i lekarze wielokrotnie apelowali do Ministerstwa Zdrowia. Nic to jednak nie dało, resort tłumaczy bowiem, że do refundacji wchodzą tańsze odpowiedniki leków, równie dobre jak te oryginalne, dlatego też zwiększa się dopłata pacjentów do tych ostatnich.

Więcej: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum