×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Pacjenci otrzymają Karty Praw Pacjenta z Zaćmą

Autor: RMF24/Rynek Zdrowia07 listopada 2017 10:54

Od poniedziałku (6 listopada) do pacjentów trafiają nowe Karty Praw Pacjenta z Zaćmą. Zostały stworzone przez Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej we współpracy z Polskim Towarzystwem Okulistycznym.

Pacjenci otrzymają Karty Praw Pacjenta z Zaćmą
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Podstawowym celem, który przyświecał tworzeniu karty, była edukacja skierowana do osób znajdujących się w grupie ryzyka zachorowania na zaćmę, samych pacjentów oraz środowiska medycznego.

Jak podkreślono w karcie, podstawowym prawem chorego na zaćmę jest uzyskanie od personelu medycznego świadczeń zdrowotnych udzielanych z należytą starannością, zgodnych ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej oraz zasadami etyki zawodowej.

Także kwalifikacja do zabiegu usunięcia zaćmy powinna odbywać się zgodnie ze standardami Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, według których decyzję o skierowaniu na operację usunięcia zaćmy powinien podjąć lekarz po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu i wspólnej ocenie, czy zaćma utrudnia choremu codzienne funkcjonowanie.

Obecnie, zgodnie z najnowszymi danymi Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, polscy pacjenci czekają średnio 21 miesięcy na zabieg usunięcia zaćmy.

Więcej: twojezdrowie.rmf24.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum