Pacjenci otrzymają Karty Praw Pacjenta z Zaćmą
Od poniedziałku (6 listopada) do pacjentów trafiają nowe Karty Praw Pacjenta z Zaćmą. Zostały stworzone przez Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej we współpracy z Polskim Towarzystwem Okulistycznym.

Podstawowym celem, który przyświecał tworzeniu karty, była edukacja skierowana do osób znajdujących się w grupie ryzyka zachorowania na zaćmę, samych pacjentów oraz środowiska medycznego.
Jak podkreślono w karcie, podstawowym prawem chorego na zaćmę jest uzyskanie od personelu medycznego świadczeń zdrowotnych udzielanych z należytą starannością, zgodnych ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej oraz zasadami etyki zawodowej.
Także kwalifikacja do zabiegu usunięcia zaćmy powinna odbywać się zgodnie ze standardami Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, według których decyzję o skierowaniu na operację usunięcia zaćmy powinien podjąć lekarz po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu i wspólnej ocenie, czy zaćma utrudnia choremu codzienne funkcjonowanie.
Obecnie, zgodnie z najnowszymi danymi Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, polscy pacjenci czekają średnio 21 miesięcy na zabieg usunięcia zaćmy.
Więcej: twojezdrowie.rmf24.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)