Pacjenci kichają, lekarze rodzinni oblężeni

Autor: Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia/Gazeta Wyborcza • • 13 stycznia 2009 12:49

Lekarze rodzinni przeżywają prawdziwe oblężenie. Przyjmują nawet po kilkudziesięciu pacjentów dziennie. Jak zwykle o tej porze roku dopadają nas infekcje wirusowe.


- Rzeczywiście obserwujemy wzrost zachorowań na infekcje wirusowe. Objawiają się najczęściej wysoką gorączką - powyżej 39 stopni. Choroba trwa zazwyczaj kilka dni – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Hanna Prywata, prezes zarządu przychodni NZOZ Beta-Med z podwarszawskich Ząbek.

Pacjenci narzekają, że mają problemy z zarejestrowaniem się do lekarza rodzinnego, a lekarze na ogrom pracy.

- W okresach zwiększej zachorowalności rozmawiam z lekarzami i proszę o to, żeby pracowali dłużej np. o 2 godziny dziennie. Dodatkowo, jeżeli to nie wystarcza, proponujemy pacjentom wizyty prywatne po godzinie 18.00 – tłumaczy prezes.

Dodaje, że dba o pracowników, więc nie ma mowy o pracy lekarzy bez odpoczynku: - W naszej przychodni nie ma takiej możliwości żeby lekarz bez odpoczynku przyjął kilkadziesiąt osób. Mamy taką zasadę, że musi mieć przerwę, wyjść z gabinetu, napić się herabaty i odpocząć – mówi Hanna Prywata.

Wzrost zachorowań odczuwają także szpitale. Huśtawka temperatur - rano mróz, w dzień słońce - sprawia, że gwałtownie wzrosła liczba infekcji u starszych osób.

- Mamy aż o 40 proc. więcej pacjentów chorych na zapalenie płuc lub oskrzeli - mówi Gazecie Wyborczej dr Henryk Wacławek, kierownik izby przyjęć Szpitala Czerniakowskiego. - Narzekają na duszność i ból gardła oraz wysoką temperaturę. Takie objawy są niebezpieczne u starszych osób, dlatego wiele z nich musimy hospitalizować.

Wczoraj (12 stycznia) ok. południa karetka przywiozła tam starszego mężczyznę z wysoką gorączką. Wywrócił się w domu i zmarzł. Ma zapalenie płuc. Został w szpitalu. - Niestety, nie działa u nas opieka nad ludźmi starszymi. W weekend, kiedy rodzina wyjeżdża, taka osoba jest skazana sama na siebie i czujność sąsiadów - mówi dr Wacławek.

Leszek Wójtowicz, dyrektor Szpitala Czerniakowskiego, dodaje, że nie mają już wolnych miejsc na internie: - Ratują nas dostawki, ale jak tak dalej pójdzie, będę musiał wstrzymać przyjęcia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum