PZH: w Polsce nie ma pandemii grypy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 czerwca 2009 11:46

Na terenie Polski nie ma pandemii grypy wywołanej przez nowego wirusa A/H1N1, do tej pory potwierdzono jedynie siedem przypadków tej choroby

PZH: w Polsce nie ma pandemii grypy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła pandemię grypy w oparciu o kryteria geograficzne, były one ustalone przy zachorowaniach na ptasią grypę, która jest o wiele bardziej groźna. Wirus A/H1N1 jest łagodny, śmiertelność jest niewielka.

To, że WHO ogłasza pandemię na skalę światową, nie oznacza, że choroba występuje we wszystkich krajach. Jak wyjaśnił prof. Wysocki, pandemia grypy ogłaszana jest po potwierdzeniu jej ognisk na co najmniej dwóch kontynentach. Obecnie wirus przenosi się z człowieka na człowieka w Ameryce Północnej i Południowej, w Australii oraz w kilku krajach Europy.

Wirus A/H1N1 to nowy szczep - mieszanka świńskich, ludzkich i ptasich wirusów grypy. Objawy świńskiej grypy są podobne do tych towarzyszących grypie sezonowej. Występuje gorączka, osłabienie, brak apetytu, kaszel, a u niektórych osób także katar, ból gardła, nudności, wymioty i biegunka.

W ocenie wicedyrektora PZH, istnieje zagrożenie mutacji wirusa A/H1N1 z wirusem grypy sezonowej. Może dojść do tego w sezonie grypowym, który rozpoczyna się jesienią.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum