PZH: spadek zachorowań na grypę

Autor: PZH/Rynek Zdrowia • • 05 kwietnia 2013 13:35

Od 23 do 31 marca odnotowano w Polsce 91 358 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, z zapadalnością 26,34. Oznacza to spadek zachorowań w porównaniu okresem od 16 do 22 marca (liczba zarejestrowanych wówczas zachorowań wynosiła 101 205, a zapadalność 37,52) - informuje Państwowy Zakład Higieny.

PZH: spadek zachorowań na grypę

Pomimo utrzymującej się zimowej aury we wszystkich województwach z wyjątkiem podkarpackiego odnotowano spadek zapadalności na grypę. W analizowanym okresie najczęściej chorowały dzieci i młodzież w grupach wieku 0-4 lata oraz 5-14 lat.

- Tegoroczny sezon epidemiczny to najcięższy sezon ostatniej dekady pod względem zapadalności na grypę - mówi prof. Andrzej Zieliński, krajowy konsultant w dziedzinie epidemiologii.

Od początku sezonu do końca marca odnotowano w Polsce w sumie ponad 2,37 mln zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, ponad 11 tys. hospitalizacji oraz 123 zgony z powodu tej choroby zgłoszone w ramach rutynowego nadzoru.

- Przewiduje się, że w kolejnych tygodniach liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę będzie spadać, pomimo niesprzyjającej pogody. Powodowane może to być pojawianiem się odporności zbiorowej, która mogła się wytworzyć z powodu dużej liczby zachorowań w populacji w tym sezonie - podkreśla prof. Andrzej Zieliński.

Więcej: http://www.pzh.gov.pl/

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum