PZH: prawie 134 tys. zachorowań na grypę w ostatnim tygodniu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 grudnia 2009 20:21

Prawie 134 tys. zachorowań zachorowań na grypę zarejestrowano w Polsce w ostatnim tygodniu listopada.

Takie dane wynikają z zaprezentowanego we wtorek (1 grudnia) raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny.

Dotychczasowy bilans zachorowań na grypę typu A/H1N1, podany we wtorek (1 grudnia) przez Główny Inspektorat Sanitarny, to 1158 osób zakażonych i 24 zmarłe.

– To tylko przypadki potwierdzone badaniami laboratoryjnymi, 80 procent przypadków tej grypy przebiega łagodnie, tak, że pacjenci często nawet nie zgłaszają się do lekarza. Można przyjąć, że grypę nowego typu przeszło kilkaset tysięcy osób – zaznaczył w rozmowie z agencją rzecznik GIS Jan Bondar, który dodał, że nowy wirus stał się dominującym wirusem sezonowym i według różnych ocen odpowiada za 30-50 proc. zachorowań na grypę

Bondar podkreślił, że mimo 24 zgonów grypa wywoływana przez wirus A/H1N1 nie odbiega od przeciętnej grypy sezonowej, można wręcz przyjąć, że jest lżejsza, a wśród zmarłych przeważali pacjenci cierpiący na inne poważne choroby, w tym nowotwory czy niewydolność krążenia.

Według GIS zawsze w sezonie grypowym dochodziło w Polsce do kilkunastu, kilkudziesięciu, czasem nawet kilkuset zgonów, jednak nigdy nie było takiej diagnostyki i takiego raportowania, jak w przypadku wirusa A/H1N1.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum