PAP/Rynek Zdrowia | 04-03-2011 11:31

PZH: 15 zgonów z powodu grypy pod koniec lutego

Średnia dzienna zapadalność na grypę pod koniec miesiąca nieznacznie spadła, jednak w ostatnich dniach lutego z jej powodu zmarło 15 osób - wynika z danych Państwowego Zakładu Higieny.

Od początku roku z powodu grypy zmarło 97 osób.

Od 23 do 28 lutego tzw. średnia dzienna zapadalność na grypę wyniosła około 21 osób na 100 tys. We wcześniejszym badaniu, z trzeciego tygodnia lutego, wskaźnik ten wynosił około 22 osoby.

Liczba zachorowań w tym sezonie grypowym jest niższa niż w poprzednim. W kulminacyjnym momencie ubiegłego sezonu tzw. średnia zapadalność wyniosła 43,91 na 100 tys. osób.

W tym sezonie grypę wywołuje głównie wirus A/H1N1, który staje się wirusem sezonowym - podają eksperci.

Lekarze zalecają, by osoby z objawami grypy pozostały w domach i nie przychodziły do pracy, gdyż może to przyczynić się do zaostrzenia przebiegu choroby. Osoby ze zwiększonym ryzykiem ciężkiego przebiegu grypy powinny być bezzwłocznie leczone preparatami antywirusowymi - przypomina w zaleceniach dla lekarzy Ministerstwo Zdrowia.

Resort podkreśla jednak, że w większości przypadków grypa przebiega łagodnie, a podstawowy zestaw leków obniżających gorączkę i zmniejszający dolegliwości jest wystarczający podczas kuracji. Specjaliści nie zalecają stosowania preparatów z kwasem acetylosalicylowym (aspiryna, polopiryna) - zwłaszcza u dzieci.

Konsultacji z lekarzami koniecznie wymagają chorzy z takimi objawami jak: gorączka powyżej 38,5 st. C., trwająca dłużej niż dwa dni, duszność spoczynkowa, obniżenie ciśnienia krwi, znaczne osłabienie, zawroty głowy, zaniki świadomości, odwodnienie.