PZ: wytyczne dla lekarzy mających kontakt z osobą zakażoną SARS-CoV-2

Autor: Federacja PZ/Rynek Zdrowia • • 03 kwietnia 2020 11:38

Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie opublikowało w piątek (3 kwietnia) na swojej stronie internetowej wytyczne postępowania dla lekarzy mających kontakt z osobą zakażoną SARS-CoV-2.

Fot. Shutterstock

Jak przypomina Federacja PZ podstawą wszelkich działań lekarza jest postępowanie zgodne z procedurami przewidzianymi dla postępowania z pacjentami chorymi na choroby zakaźne układu oddechowego.

W przypadku podjęcia przez lekarza podejrzenia o zakażenie koronawirusem (np. w wyniku postępowania niezgodnego z ww. procedurami lub wystąpienia zdarzenia ryzykownego), wskazane jest przeprowadzenie badania w kierunku koronawirusa.

Przesłanką do wykonania badania w każdym przypadku jest wyłącznie wystąpienie objawów takich jak gorączka pow. 38°C, kaszel, duszność.

Badanie można przeprowadzić dopiero na następny dzień po zaobserwowaniu objawów (optymalny punkt pobrania materiału gwarantujący 95% wiarygodności wyniku).

Jedynie badanie przeprowadzone w 7 dniu (co wynika z okresu wylęgania 2-5 dni, średnio 5-7 dni) od wystąpienia zdarzenia o wysokim ryzyku kontaktu, może potwierdzić lub wykluczyć zakażenie SARS-CoV-2.

Badanie polega na pobraniu próbki (głęboki wymaz z gardła) wyłącznie przez delegowane
i wykwalifikowane w tym kierunku osoby, z zachowaniem przyjętych procedur.

Nie można dokonywać pobrań samodzielnie/na własną rękę.

Więcej: federacjapz.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum