PZ: seniorzy nie chcą się szczepić. Potrzebna kampania edukacyjna

Autor: MS • Źródło: Federacja Porozumienie Zielonogórskie02 czerwca 2021 19:52

Nawet więcej niż jedna piąta pacjentów w wieku 80 plus pozostała niezaszczepiona. Potrzebujemy kampanii edukacyjnej - przekonuje Porozumienie Zielonogórskie.

PZ: seniorzy nie chcą się szczepić. Potrzebna kampania edukacyjna
PZ przekonuje, że bez dobrej kampanii informacyjnej nie uda się przekonać, nieprzekonanych seniorów do szczepień. Fot. Shutterstock
  • Porozumienie Zielonogórskie ocenia, że obecnie wśród seniorów minęła już fala entuzjazmu do szczepień przeciwko COVID-19
  • Nawet więcej niż jedna piąta osób w wieku 80 plus pozostaje niezaszczepiona
  • Zdaniem Porozumienia Zielonogórskiego konieczna jest  kampania edukacyjna skierowana do różnych grup i prowadzona w sposób bardziej sprofilowany. Tylko wtedy trafi się do jak największej liczby środowisk

 Lekarze rodzinni Porozumienia Zielonogórskiego w całej Polsce są przekonani, że wśród osób starszych minęła już fala entuzjazmu do szczepień przeciwko COVID-19, a obecnie w tej grupie pacjentów chętnych jest jak na lekarstwo.

Wiele osób nadal niezaszczepionych

Wojciech Pacholicki, szef przychodni POZ w Radomiu i wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego tłumaczy, że w jego przychodni jest jeszcze w miarę dobrze, a i tak jedna piąta pacjentów w wieku powyżej 80 lat pozostała niezaszczepiona. "W perspektywie całego kraju ten odsetek może być jeszcze większy" - podkreśla.

Wyjaśnia, że pielęgniarki w jego poradni regularnie telefonują do seniorów zachęcając ich do szczepienia w dogodnym dla nich terminie, jednak zwykle spotykają się z odmową. "Argumenty pacjentów bywają kuriozalne. Niektórzy powołują się na opinie swoich dzieci („córka mi nie pozwala”), inni twierdzą, że nie wychodzą z domu, więc nie muszą bać się zakażenia. Jednocześnie odpowiadają twierdząco na pytanie, czy chodzą do sklepu lub kościoła" - zaznacza.

Podkreśla też, że niekiedy przez cały tydzień pracownikom przychodni nie udaje się nikogo namówić na zmianę zdania. Takie działania zabierają personelowi dużo czasu, który mogliby poświęcić na swoje podstawowym zadaniom, czyli opiece pielęgniarskiej.

Potrzeba kampanii skrojonych na miarę

Przedstawiciele PZ zaznaczają, że Federacja jest przekonana, że szczepienia przeciwko COVID-19 są ważne, dlatego lekarze POZ nie ustają w wysiłkach, by zachęcać nieprzekonanych.

"Personel POZ robi to niejako za rządzących i liderów opinii z różnych środowisk. Brakuje dobrych kampanii edukacyjnych. Nie dla wszystkich autorytetem jest ten czy inny minister, który w mediach mówi o konieczności szczepień. Są pacjenci, których bardziej skutecznie zachęci ksiądz podczas mszy czy polityk, cieszący się ich uznaniem. Kampania edukacyjna powinna być skierowana do różnych grup i prowadzona w sposób bardziej sprofilowany. Tylko wtedy trafi się do przekonania jak największej liczby środowisk" - przekonuje PZ.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum