PZ: nie ma jeszcze żadnych zapisów na szczepienia przeciw Covid-19 u lekarzy rodzinnych

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 08 stycznia 2021 14:26

- Pacjenci bombardują przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej w sprawie szczepień przeciwko COVID-19. Wielu z nich jest przekonanych, że powinni wpisać się na listę oczekujących, bo będą mogli się szczepić od 15 stycznia. Tymczasem nie jest to możliwe.

PZ: nie ma jeszcze żadnych zapisów na szczepienia przeciw Covid-19 u lekarzy rodzinnych
Fot. Shutterstock

Zapisy dla grupy I mają się zacząć 15 stycznia, a szczepienia 25 stycznia - informuje Porozumienie Zielonogórskie zrzeszające lekarzy rodzinnych.

Przychodnie nie prowadzą list zapisów na szczepienia.

- W naszej małej przychodni odbieramy dziennie po kilkadziesiąt telefonów od osób, które chcą się zapisać na szczepienie - mówi lekarka rodzinna z Porozumienia Zielonogórskiego Joanna Zabielska-Cieciuch i podkreśla, że zakłóca to codzienną pracę poradni, która obecnie  w dużej mierze opiera się na teleporadach.

 - Wszystko to wynika z chaosu informacyjnego, pogłębianego przez niektóre podmioty medyczne (i nie tylko medyczne), które tworzą listy kolejkowe. W rzeczywistości nie wiemy jeszcze dokładnie, jak będzie wyglądało szczepienie osób z grupy I - tłumaczy Joanna Zabielska-Cieciuch.

I grupa obejmuje ogromną rzeszę Polaków, szacowaną na ok. 10 milionów. - Nie jest możliwe zaszczepienie wszystkich w jednym czasie. Czekamy na decyzję Ministerstwa Zdrowia na temat szczegółowego harmonogramu szczepień grupy I. Wiemy, że zapisy I grupy mają się zacząć 15 stycznia, a szczepienia 25 stycznia. W pierwszej kolejności mają być szczepione osoby powyżej 70 roku życia.

Jak poinformował w czwartek (5 stycznia) pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk, sposób prowadzenia zapisów w pozostałych grupach wiekowych zostanie przedstawiony na początku przyszłego tygodnia. E-skierowanie na szczepienie seniorów będzie związane z numerem PESEL i zostanie wygenerowane automatycznie. Jak podkreślił Dworczyk, oznacza to, że od 15 stycznia wszyscy obywatele polscy powyżej 70. roku życia będą mieli skierowanie na szczepienie przeciwko COVID-19.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum