XVII FORUM RYNKU ZDROWIA - NA ŻYWO

18-19 października 2021  •  WARSZAWA

Dostępność świadczeń opieki zdrowotnej – czy chodzi tylko o finansowanie?

PRZEJDŹ DO STRONY TRANSMISJI

PTRM złożyło uwagi do tzw. małej ustawy o ratownictwie

Autor: PTRM/Rynek Zdrowia • • 18 stycznia 2018 14:16

W MZ procedowany jest projekt ustawy o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw. Swoje uwagi członkom sejmowej podkomisji przekazało Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych (PTRM).

PTRM złożyło uwagi do tzw. małej ustawy o ratownictwie. Fot. PTWP

"Od dawna środowisko akademickie, które kształci studentów na kierunku ratownictwo medyczne, nie dysponuje standardami kształcenia. Zostały one wycofane, niestety po zabiegach części środowiska związanego z ratownictwem medycznym" - czytamy na stronie PTRM.

PTRM przypomina, że kilka lat temu studentom wydłużono naukę o sześciomiesięczny staż po ukończeniu studiów oraz nałożono na absolwentów wymóg zdania Państwowego Egzaminu z Ratownictwa Medycznego (PERM).

"(...) w bieżącej nowelizacji usuwa się wymóg stażu oraz przesuwa w czasie obowiązek zdawania egzaminu. Jednak wydaje się, że należy przyjąć jeszcze odleglejszy czas wprowadzenia egzaminu, tak, by pozwolić uczelniom na spokojne wprowadzenie opracowywanych jeszcze standardów kształcenia" - pisze organizacja.

Zgodnie z projektem w przypadku niewykonywania zawodu przez pięć lat (w okresie ostatnich sześciu lat) ustawodawca przewidział obowiązek odbycia przeszkolenia trwającego sześć miesięcy. Według PTRM jest to zbyt długi okres i proponuje skrócenie szkolenia do trzech miesięcy, rozszerzenie katalogu podmiotów, w których można odbyć przeszkolenie oraz zobowiązanie ich do tego, by ratownicy byli nauczani nieodpłatnie.

Kolejne uwagi Towarzystwa dotyczą zakresu uprawnień, jakie przewidziano dla Krajowego Centrum Monitorowania Ratownictwa Medycznego, które ma zostać utworzone przy Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym.

"Jest niezrozumiałe, by przekazywać tak duży zakres kompetencji jednemu dysponentowi. Uważamy, że co najmniej cześć związana z kształceniem dyspozytorów, opracowywaniem programów nauczania oraz przeprowadzaniem egzaminów powinna być przekazana do Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego" - zaznacza PTRM. 

Więcej: www.ratmed.org

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum