PTP rekomenduje telewizyty w opiece psychiatrycznej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 kwietnia 2020 15:51

Polskie Towarzystwo Psychiatryczne rekomenduje w czasie zagrożenia epidemią telewizyty w opiece psychiatrycznej. Przypomina, że taka wizyta może zastąpić tę odbywaną w gabinecie, ale powinna zapewnić rozmówcy bezpieczeństwo i komfort. Rozmówca też powinien się do niej odpowiednio przygotować - napisali na swojej stronie eksperci PTP.

PTP przypomniało na swojej stronie, że w sytuacjach kryzysowych, jaką jest również stan epidemii, zdalna wizyta jest rekomendowaną formą świadczenia opieki zdrowotnej dla lekarzy, psychoterapeutów, psychologów i terapeutów uzależnień.

W tych okolicznościach nawet pierwsza wizyta może być zdalną - wideo, na której zarówno pacjent, jak i lekarz lub terapeuta widzą się i jest możliwość ustalenia tożsamość osoby na podstawie okazanego dokumentu ze zdjęciem. Niemniej, jak wskazali eksperci PTP, nie może ona w pełni zastąpić bezpośredniego badania lekarskiego czy psychologicznego. Podkreślili, że powinna ona mieć miejsce tylko w takich sytuacjach, gdy z ważnych przyczyn badanie bezpośrednie nie może się odbyć. "Rekomendujemy, żeby wizyty zdalne miały charakter uzupełniający i dotyczyły wizyt kontrolnych" - napisali na stronie eksperci PTP.

Przypomnieli równocześnie, że e-wizyta w Polsce jest ekwiwalentnym świadczeniem w stosunku do wizyty w przychodni czy gabinecie i jest rozliczana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Jeśli chodzi o szczegóły dotyczące przebiegu samej zdalnej wizyty przedstawiciele PTP zalecają, by specjaliści korzystali z komunikatorów zapewniających szyfrowanie transmisji, zadbali o posiadanie najnowszej wersji programu komunikacyjnego, aktualizację systemu operacyjnego i programów antywirusowych. Ich zdaniem warto łączyć się za pomocą wideokomunikatorów. "Pozwala to na empatyczną relację rozmówców oraz na obserwowanie pacjenta, jego mimiki, reakcji, zachowania co, podobnie jak przy wizycie w przychodni/gabinecie pozwala na pełniejszą ocenę stanu psychicznego" - uzasadnili.

Równocześnie zaznaczyli, że problemy zdrowia psychicznego to bardzo osobisty obszar każdego człowieka, dlatego też nie powinny być omawiane z udziałem osób trzecich (np. członków rodziny). Osoby z otoczenia pacjenta mogą brać w nich udział, ale po uzgodnieniu tego ze specjalistą oraz za zgodą pacjenta.

Podczas telewizyty lekarz, psychoterapeuta lub psycholog powinien zidentyfikować pacjenta, dlatego rozmówca musi mieć przygotowany dokument tożsamości ze zdjęciem. Na potrzeby dokumentacji leczenia specjalista potrzebuje zgromadzić szczegółowe dane osobowe pacjenta (w przypadku osób z ograniczeniami intelektualnymi lub/i ubezwłasnowolnionych również dane opiekuna).

Eksperci podali też wskazówki dla rozmówców jak przygotować się do telewizyty. Warto mieć przy sobie m.in. karty informacyjne leczenia szpitalnego, wyniki badań, zaświadczenia, spis wszystkich leków przyjmowanych obecnie i w przeszłości niezależnie od przyczyny (nie tylko psychiatrycznych), informacje o przebytych chorobach, wypadkach, hospitalizacjach.

Skany lub czytelne zdjęcia z telefonu komórkowego można - po uzgodnieniu ze specjalistą - przesłać mu wcześniej.

Lekarz w czasie wizyty może wystawić e-receptę, e-zwolnienie, skierować na dodatkowe badania lub do innych specjalistów (np. psychologa, endokrynologa) oraz zalecić psychoterapię. Eksperci PTP zauważyli też, że lekarz może zadecydować o przekazaniu osoby chorej psychicznie (tzn. leczącej się obecnie lub w przeszłości psychiatrycznie) do leczenia szpitalnego także bez jej zgody, jeśli wystąpi znaczne pogorszenie jej stanu zdrowia.

Klaudia Torchała

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum