PTD chce rozszerzenia opieki nad ciężarną pacjentką z cukrzycą

Autor: AS/Rynek Zdrowia • • 13 października 2008 16:09

- Jeszcze niedawno kobiety z cukrzycą miały niewielkie szanse na urodzenie zdrowego dziecka

Teraz, dzięki możliwości monitorowania glikemii oraz objęciu kobiet opieką zespołu diabetologa i położnika zmniejszyła się liczba powikłań.

- Używanie pomp insulinowych przez kobiety z cukrzycą przygotowujące się do ciąży lub będące w ciąży sprawia, że jest lepszy stopień wyrównania cukrzycy, a wydzielanie insuliny jest zbliżone do fizjologicznego. Zmniejsza się więc ryzyko urodzenia dziecka uszkodzonego – powiedział prof. Krzysztof Czajkowski z Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Prof. Jacek Sieradzki  przypomniał, że sytuacja radykalnie zaczęła się zmieniać w 2004 roku, gdy dzięki wsparciu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zakupiono 180 pomp insulinowych, które obecnie wypożycza się ciężarnym kobietom chorym na cukrzycę w 11 ośrodkach w całym kraju.

- Wady wrodzone serca, mózgu, układu kostnego, poronienia i porody przedwczesne, zaburzenia układu oddechowego, żółtaczki, glikemie  – to częściej niż w całej populacji pojawiające się problemy dotyczące dzieci, których matki były źle wyrównane metabolicznie – zauważyła podczas konferencji prof. Katarzyna Cypryś z Klinki Diabetologii i Chorób Przemiany Materii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Na potwierdzenie tezy prof. Czajkowski podał, że jeśli w całej populacji wskaźnik zgonów okołoporodowych wynosi 0,7-0,8, to w populacji kobiet z cukrzycą – 3,7. Jest to co prawda wskaźnik nie odbiegający od światowego, ale ciągle do poprawienia.

Być może stworzenie kolejnych zespołów opieki nad kobietami z cukrzycą, stworzenie jednolitego systemu oraz  rozszerzenie akcji wypożyczania pomp insulinowych byłoby drogą do poprawy wskaźników.

Na razie sytuację mamy następującą: o połowę za mało diabetologów i refundację osprzętu jedynie dla pacjentek w ciąży. Jak jednak twierdzą specjaliści, gwarantem urodzenia zdrowego dziecka przez kobietę chorą na cukrzycę jest wyrównanie glikemii jeszcze przed zajściem w ciążę. Tymczasem sama pompa insulinowa kosztuje ok. 12 tys. złotych, a jej miesięczne utrzymanie ok. 1000 zł.

Kobieta w ciąży na utrzymanie pompy otrzymuje dofinansowanie w wysokości ok. 300 złotych miesięcznie, resztę musi sobie dołożyć. To wysokie koszty, których pokrycie nie jest na pewno na kieszeń przeciętnej Polki.

Prof. Sieradzki podczas konferencji co prawda zapowiedział, że Polskie Towarzystwo Diabetologiczne podejmuje walkę o refundację pomp insulinowych dla młodych kobiet, które chcą być matkami, ale wspomniał również o obawach NFZ, dotyczących braku gwarancji, że wyłącznie one będą sięgały po dofinansowanie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum