PTBB: ból wydłuża pobyt w szpitalu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 czerwca 2010 21:52

Optymalne leczenie bólu po operacji przyspiesza rekonwalescencję pacjentów i skraca pobyt w szpitalu, przez co jest bardzo opłacalne dla budżetu państwa - przekonują lekarze z Polskiego Towarzystwa Badania Bólu.

PTBB: ból wydłuża pobyt w szpitalu
Nie musi boleć.Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

– U ponad 50 proc. pacjentów ból pooperacyjny nie jest uśmierzany we właściwy sposób – powiedział w czwartek (10 czerwca) na konferencji prasowej w Warszawie prezes Towarzystwa (PTBB) prof. Jan Dobrogowski.

Za najważniejszą przyczynę tego stanu rzeczy specjaliści obecni na konferencji uznali brak właściwej organizacji leczenia bólu w placówkach medycznych. Personel medyczny nie jest bowiem jednolicie kształcony na temat mechanizmów powstawania bólu, metod jego uśmierzania czy monitorowania.

Poza tym w polskich szpitalach nie ma formalnego obowiązku wprowadzenia specjalistycznych procedur przeciwbólowych, jakie funkcjonują w wielu krajach europejskich, m.in. monitorowania poziomu bólu u pacjentów.

Prof. Dobrogowski podkreślił, że pozytywnych zmian na tym polu nie da się wprowadzić, jeśli płatnik, czyli Narodowy Fundusz Zdrowianie przeznaczy na ten cel dodatkowych środków. – Obecnie procedura leczenia bólu po operacji nie jest przez NFZ opłacana – zaznaczył.

Jak odpowiadał rzecznik NFZ, Andrzej Troszyński, koszty związane z leczeniem bólu pooperacyjnego są wliczone do kosztów całej procedury związanej z danym zabiegiem. – W ramach tej procedury NFZ płaci za wszystko, co lekarze uznają za konieczne dla pacjenta – podkreślił.

Prof. Dobrogowski wyjaśnił, że pooperacyjne leczenie bólu nie ma wyceny punktowej i nie jest przez płatnika opłacane, mimo że wymaga dodatkowego sprzętu (jak cewnik zewnątrzoponowy do podawania leków) i pracy personelu. Jego zdaniem, optymalne leczenie bólu po operacji można by finansować na podstawie procedury jakości, bo faktycznie jest to poprawa jakości opieki medycznej.

Jak przekonywał profesor na konferencji, wśród polskich lekarzy i pacjentów ciągle panuje przekonanie, że ból jest nieodzowną częścią choroby, że musi towarzyszyć operacji i trzeba go cierpliwie znosić. Tymczasem, jest on nie tylko niepotrzebnym cierpieniem, ale też zwiększa ryzyko powikłań pooperacyjnych – jak zaburzenia krążenia czy oddychania – które wydłużają pobyt chorego w szpitalu. Ponadto stres związany z bólem może prowadzić do depresji i osłabiać odporność, co również spowalnia rekonwalescencję.

Według niego, statystyki wskazują, że w Polsce co roku ok. 200 tys. pacjentów pozostaje w szpitalach dłużej z powodu komplikacji wywołanych bólem po operacji. To generuje ogromne koszty, bo hospitalizacje są jednym z najdroższych elementów terapii. W Europie koszty źle leczonego bólu szacuje się rocznie na 34 mld euro.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze