×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

PPOZ: zawiedzione oczekiwania środowiska reprezentującego POZ

Autor: KR/Rynek Zdrowia10 października 2013 12:58

Posłowie sejmowej Komisji Zdrowia zgłaszając poprawki do systemu zapomnieli o obronie wielu ubezpieczonych i uprawnionych, którym NFZ zamierza odebrać możliwość leczenie w POZ od nowego roku - uważa PPOZ.

PPOZ: zawiedzione oczekiwania środowiska reprezentującego POZ
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, uważa, że obrady sejmowej Komisji Zdrowia w dniu 9 października zawiodły oczekiwania środowiska medycznego reprezentującego POZ.

- W nagle zgłoszonych i przegłosowanych dwóch poprawkach do systemu eWUŚ nie uwzględniono żadnych, dosłownie żadnych zmian dotyczących osób uprawnionych, którym NFZ od nowego roku odbierze prawo do ubezpieczenia (w systemie świecą się na czerwono). Wszystkie matki na urlopach macierzyńskich, wychowawczych i ich dzieci, osoby na długich zwolnieniach, w postępowaniach rentowych i na świadczeniach rehabilitacyjnych, dzieci, studenci, współmałżonkowie zatrudnionych i emerytów - nie zainteresowali dostatecznie Posłów RP i dla tych osób zabrakło miejsca w tych obradach, a są to zmiany, na które pacjenci czekają od miesięcy - mówi prezes Janicka.

Zwraca uwagę, że posłowie przegłosowali jedynie dwie kwestie. Po pierwsze: szpitale nie będą musiały codziennie sprawdzać w systemie eWUŚ statusu leczonych.

Po drugie, wójtowie i burmistrzowie zostaną zobowiązani do zgłoszenia do NFZ/CWU wydanych przez siebie decyzji potwierdzających uprawnienia do świadczeń zdrowotnych w ciągu 7 dni.

- W głosowaniu zabrakło miejsca dla POZ. Dlatego trudno tu mówić, że eWUŚ w jakikolwiek sposób zostanie poprawiony. Po dzisiejszych obradach i głosowaniach nie został nawet upudrowany, może najwyżej tylko przypudrowany. To żenujące - komentuje Bożena Janicka.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze