PPOZ ws. środków ochrony osobistej dla personelu medycznego: potrzebne natychmiast

Autor: PPOZ/ Rynek Zdrowia • • 03 marca 2020 08:30

Lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia zwrócili się do wojewody wielkopolskiego oraz ministra zdrowia o pilne doposażenie placówek podstawowej opieki zdrowotnej (podobnie jak policji, czy szpitali) w niezbędne środki ochrony osobistej w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w trakcie udzielania czynności medycznych.

Bożena Janicka, prezes PPOZ Fot. PTWP

– Mimo zapowiedzi, nadal nie przekazano takiego zabezpieczenia dla personelu POZ, który znajduje się na pierwszej linii w kontakcie z osobami zakażonymi - podkreśla Bożena Janicka, prezes PPOZ.

O tym, że w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w trakcie udzielania medycznych czynności należy wyposażyć personel POZ, AOS i NiŚOZ w odpowiednie środki ochrony osobistej można przeczytać w komunikatach Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia: "W przypadku kontaktu z pacjentem bez wykonywania czynności zabiegowych, inwazyjnych, toalety pacjenta (dalszy niż 1-1,5 m) - maseczka, rękawiczki i fartuch ochronny jednorazowy. W przypadku bliskiego kontaktu z pacjentem dodatkowo okulary typu gogle, albo przyłbice chroniące oczy".

- Chronienie personelu podstawowej opieki zdrowotnej jest bezwzględnie konieczne i uzasadnione. POZ jest pierwszą linią, to tutaj mogą licznie trafić pacjenci z podejrzeniem zakażenia koronawirusem (kryteria A, B i C) i to już nie tylko ci wracający z Włoch, czy Chin, ale także z kilkudziesięciu państw, gdzie stwierdzono koronawirusa. Co więcej,  trzeba być także przygotowanym na wizyty pacjentów z zakażeniami wtórnymi, zarażonymi przez nosicieli już w Polsce - mówi Bożena Janicka.

Lekarze PPOZ oczekują, że niezbędne środki ochrony osobistej zostaną przekazane wszystkim placówkom POZ jak najszybciej.

- W przeciwnym razie w najbliższym czasie mogą wystąpić znaczne problemy z dostępnością do placówek POZ, szeroko zasilanych lekarzami seniorami - emerytami, którzy w obecnej sytuacji zagrożenia zapowiadają zaprzestanie udzielania świadczeń, w szczególności przy braku możliwości dostarczenia środków ochrony osobistej - dodaje Bożena Janicka.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum