PPOZ radzi jak przygotować się na tropikalne wakacje

Autor: MS, PPOZ/Rynek Zdrowia • • 12 lipca 2018 13:49

Zbadanie stanu zdrowia, zapoznanie się z informacjami o dostępie do pomocy medycznej w danym kraju, wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego, a przede wszystkim szczepienia ochronne. To podstawowe warunki, jakie należy spełnić przed wyjazdem do krajów tropikalnych - przypomina Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Fot. archiwum

Sezon wakacyjny w pełni. Polscy turyści coraz częściej wybierają najdalsze zakątki świata. Daleki Wschód, Ameryka Południowa, Afryka. Egzotyczne kraje kuszą ofertami. Trudno z nich nie skorzystać, by choć na kilka dni przenieść się w bajkowy klimat.

- Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że egzotyczny świat niesie z sobą tyle samo atrakcji, co zagrożeń. W krajach tropikalnych występują drobnoustroje wywołujące niebezpieczne choroby, których nie ma w Europie,  a złe warunki sanitarne sprzyjają ich szybkiemu rozwojowi - podkreślają lekarze PPOZ w komunikacie nadesłanym do redakcji.

Choroby te mogą być przenoszone drogą pokarmową (tzw. "choroby brudnych rąk", m.in. wirusowe zapalenie wątroby typu A, dur brzuszny, biegunka wywołana zainfekowaną wodą, czy żywnością), czy przez owady: komary, muszki, a także kleszcze (żółta gorączka, kleszczowe zapalenie mózgu, malaria).

Nierzadko dochodzi do zakażenia poprzez krew, czy kontakt z wydzielinami (zakażenie wirusem WZW typu B, WZW typu C , czy HIV). Tu ryzykownymi zachowaniami są najczęściej kontakty seksualne, zbiegi medyczne i kosmetyczne.

Sporym zagrożeniem w tropikach jest wścieklizna, na którą można zachorować po pokąsaniu lub zadrapaniu przez chore zwierzę (np. małpy).

- Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia się przeciwko niektórym z tych chorób są szczepienia. Zanim zdecydujemy się na wyjazd do dalekiego kraju, powinniśmy uzupełnić szczepienia obowiązujące w Polsce (przeciwko polio, błonicy, tężcowi, odrze, śwince i różyczce, a także WZW typu B). Kolejnym krokiem powinno być zaszczepienie się przeciwko chorobom występującym w krajach tropikalnych - informują lekarze PPOZ.

Obowiązkowe przy wjeździe do części krajów Afryki i Ameryki Południowej są szczepienia przeciwko żółtej febrze (żółtej gorączce). Do zalecanych należą szczepienia przede wszystkim przeciwko tzw. żółtaczce pokarmowej (WZW typu A),  wszczepiennej (WZW typu B) oraz durowi brzusznemu (tyfusowi). Niektóre państwa wymagają od podróżnych także innych szczepień. Szczepienia przeciwko zakażeniom meningokokowym obowiązuje turystów przyjeżdżających do Arabii Saudyjskiej.

Zalecane jest, aby turysta zgłosił się do punktu szczepień 6 do 8 tygodni przed wyjazdem (minimum 4 tygodnie).

Warto też pamiętać, żeby nie używać kostek lodu (mogą być zamrożone z zainfekowanej wody), pić napoje tylko z butelek, puszek lub kartonów przez nas otwartych, jeść tylko owoce umyte, unikać surówek (pokarmy powinny być ugotowane), nie odstawiać jedzenia na później (może zostać skażone przez owady), przed każdym posiłkiem myć ręce, zęby lepiej myć w wodzie mineralnej lub przegotowanej, unikać kąpieli w zbiornikach wody słodkiej (jeziora, rzeki -  to siedliska pasożytów).

Bagaż turysty wybierającego się w tropiki powinien być wyposażony w apteczkę z lekami, które pomogą rozwiązać problemy żołądkowo-jelitowe, złagodzą oparzenia słoneczne, przeziębienie czy ból. Warto zabrać z sobą środki stosowane w biegunce oraz odstraszające owady. Na wyjazd do strefy malarycznej należy wyposażyć apteczkę w leki do zapobiegania malarii. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum